Twój pomysł na news
Wybierz obszar :
 
19 Czerwiec 2021
strzelecko-drezdenecki miedzyrzecki swiebodzinski sulecinski slubicki krosnienski zarski wschowski nowosolski zaganski gorzow zielonagora

Monodram Podróż do Buenos Aires w wykonaniu Gabrieli Muskały

Data: Pt. 14 Cze, 2019 21:00 - 22:20
Lokalizacja: Biblioteka
Organizator: Wojewodzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze zaprasza w ramach 5. Festiwalu Filmu i Teatru KOZZI CZYŻEWSKA FIJEWSKI 14 czerwca,  godz. 21.00, Kino Norwid/Sala im. Janusza Koniusza na monodram Podróż do Buenos Airesw reż. Mariana Półtoranosa, w wykonaniu Gabrieli Muskały, wielokrotnie wyróżnianej przez widzów i krytyków aktorki filmowej i teatralnej.

Zielonogórski Festiwal Filmu i Teatruto piąta odsłona filmowo-teatralnego wydarzenia realizowanego w tym roku w dniach 12-16 czerwca 2019 r. w Zielonej Górze i Żarach. Koncepcja programowa tegorocznego wydarzenia oparta została na trzech wielkich postaciach polskiego filmu i teatru: Macieju Kozłowskim (Kozzi), Elżbiecie Czyżewskiej i Tadeuszu Fijewskim.

Jednym z gości tegorocznej edycji Festiwalu będzie aktorka filmowa i teatralna Gabriela Muskała,  związana z łódzkim Teatrem im. Stefana Jaracza oraz warszawskim Teatrem Dramatycznym. Zagrała m.in. w takich filmach jak: Janosik. Prawdziwa historia (reż. Kasia Adamik i Agnieszka Holland), Wymyk (reż. Greg Zgliński), Chce się żyć (reż. Maciej Pieprzyca), Wołyń (Wojciech Smarzowski), Moje córki krowy (reż. Kinga Dębska). Za rolę w ostatnim filmie została nominowana do Orłów – Polskich Nagród Filmowych.

Podczas Kozzi Film Festiwal aktorkę będzie można zobaczyć ponadto w dwóch filmach: 7 uczuć (reż. Marek Koterski) i Fuga (reż. Agnieszka Smoczyńska). Za scenariusz do drugiego filmu otrzymała Orła za Odkrycie Roku.

Wielokrotnie wyróżniana przez widzów i krytyków jedna z najzdolniejszych aktorek średniego pokolenia, wcieli się w rolę Walerki, głównej bohaterki Podróży do Buenos Aires – wzruszającej opowieści o nas samych. Na scenie tak jak w życiu sytuacja komiczna często wpisana jest w dramatyczny kontekst, a śmiech miesza się ze łzami wzruszenia. Dlatego koniecznie trzeba odbyć tę podróż razem z Walerką.

Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi

 Za rolę Walerki w spektaklu Podróż do Buenos Aires Gabriela Muskała została nagrodzona podczas wielu festiwali: NAGRODA AKTORSKA na 42. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, NAGRODA MARSZAŁKA Województwa Łódzkiego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, NAGRODA MINISTRA KULTURY na ogólnopolskim konkursie ministerstwa kultury na wystawienie polskiej sztuki współczesnej, NAGRODA AKTORSKA na I Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy, NAGRODA MARSZAŁKA Województwa Łódzkiego z okazji inauguracji sezonu artystycznego 2002\2003, GRAND PRIX i NAGRODA POLSKIEGO RADIA we Wrocławiu na 36 Wrocławskich Międzynarodowych Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora, NAGRODA GŁÓWNA na 7 Międzynarodowym Festiwalu Monodramów THESPIS w Kilonii Niemcy, I NAGRODA na III Międzynarodowym Festiwalu Jednego Aktora "MonoBaltija" w Kownie.

Sztuka Podróż do Buenos Aires znalazła się w finale konkursu Ministerstwa Kultury na wystawienie polskiej sztuki współczesnej. Była pokazywana na wielu festiwalach w Polsce, a także za granicą: w Brukseli i w Egerze na Węgrzech.

...Gabriela Muskała dokonała rzeczy dziś dość niespotykanej: potrafiła zahipnotyzować widownię losami swej bohaterki do tego stopnia, że można było odnieść wrażenie, iż odbywa się jakaś zbiorowa, dotycząca niemal wszystkich widzów, psychodrama polegająca na odsłanianiu wspólnej tajemnicy...

Andrzej Lis, Teatr

...W ponad godzinnym monologu Gabriela Muskała przedstawia proces rozsypywania się świadomości bohaterki, zamierania jej świata, stopniowej atrofii pamięci. Przedstawia przejmująco – właśnie dlatego, że niedosłownie, bez postarzania młodej twarzy i prowokowania zbyt łatwych wzruszeń. (...) Cały ów work in regress (jak określono rzecz w podtytule) pokazany zachwycająco misternie i konsekwentnie; właśnie precyzja scenicznej relacji skupia uwagę widowni niczym kryminał. Mądry, dojrzały spektakl

w reżyserii Mariana Półtoranosa...

Jacek Sieradzki, Polityka

...W łódzkim spektaklu zamiast fizycznej obecności starości jest jej metafora. Gabriela Muskała nie udaje staruchy – jest rumianą młodością, krucha i spłoszona w gestach. I jest to wielkie odkrycie inscenizacyjne...

Łukasz Drewniak, Przekrój

 

BILETY DOSTĘPNE NA ABILET.PL

 reżyseria Marian Półtoranos

muzyka Jacek Grudzień, Greg Zgliński

reżyseria światła Krzysztof Sendke

O B S A D A

Walerka – Gabriela Muskała

czas trwania spektaklu: 80 minut (bez przerwy)

zgłoś plagiat/niewłaściwą treść

Szukaj w kalendarzu