Twój pomysł na news
Wybierz obszar :
 
19 Wrzesień 2020
strzelecko-drezdenecki miedzyrzecki swiebodzinski sulecinski slubicki krosnienski zarski wschowski nowosolski zaganski gorzow zielonagora

Niemiecko-Polsko-Rosyjskie Forum filmowe "Przemiany w pamięci"

Data: Pt. 6 Lis, 2015 13:00
Lokalizacja: Biblioteka
Organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze

PLAKAT przemiany w pamięciW dniach 4-11 listopada 2015 w Cottbus, Zielonej Górze i Dreźnie odbędzie się Niemiecko-Polsko-Rosyjskie Forum Przemiany w pamięci.
Forum naświetli procesy transformacji lat 90. poprzez ukazanie ich w filmowej perspektywie i poddanie pod debatę. Celem przedsięwzięcia jest ukształtowanie świadomości istnienia różnic w trzech krajach i społecznych skutków pierestrojki, upadku muru berlińskiego, społecznego ruchu Solidarności. Więcej: www.wandel-in-erinnerung.de ; www.facebook.com/wandel2015

Forum jest organizowane w ramach Filmfestival Cottbus, Wschodnioeuropejskich Dni Filmu w Dreźnie oraz Zielonogórskiego Festiwalu Teatru i Filmu KOZZI-MAKLAK-MACHALICA. WiMBP im. C. Norwida jest partnerem tego projektu.

6 listopada br. planowane są w WiMBP im. C. Norwida pokazy trzech filmów, a po każdej z projekcji odbędą się rozmowy z twórcami filmowymi.
Forum adresowane do wszystkich osób zainteresowanych filmem, historią, językami obcymi. Zapraszamy grupy zorganizowane, klasy ze szkół gimnazjalnych, szkół średnich, studentów, kluby filmowe.
Rozmowy z twórcami będą tłumaczone na język polski.

Program Forum w Zielonej Górze:
6 listopada 2015 (piątek) w WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze al. Wojska Polskiego 9, Sala Dębowa

13.00 Uroczyste otwarcie Forum w Zielonej Górze przez Dyrektora WiMBP im. C. Norwida, przedstawienie gości.
13.10 – 15.30
OSTKREUZ       Po filmie: rozmowa publiczności z reżyserem
Niemcy 1991, rez.Michael Klier, 84 min, napisy ang.
Scenariusz: Michael Klier, Karin Astroem
Zdjęcia: Sophie Maintigneux
Muzyka: Fred Frith
Gatunek: Dramat
Premiera 23 lipca 1991

Film o uchodźcach
Berlin 1989. 15-letnia Elfie i jej mama uciekły z Berlina Wschodniego przez Węgry.
Teraz żyją w kontenerze w obozie przejściowym dla uchodźców w Berlinie Zachodnim, nie mają bowiem pieniędzy na zapłacenie kaucji za wynajęcie mieszkania. Przy próbach zdobycia pieniędzy Elfie poznaje młodego Polaka Dariusza (w tej roli Mirosław Baka), który wplątuje ją w jego czarnorynkowe interesy... Poznaje również swojego równolatka Edmunda, pozostawionego przez rodziców podczas ich ucieczki
(z Berlina Wschodniego). OSTKREUZ kreśli autentyczny obraz Berlina „w roku zero". Runął wtedy mur berliński i Niemcy się zjednoczyły.

15.30 – 18.00
Всё будет хорошо (Wszystko będzie jak trzeba).        Po filmie: rozmowa publiczności z reżyserem
Rosja 1995, reż. Dmitry Astrachan, 100 min, napisy ang.
Scenariusz Oleg Danilov
producent Igor Kalenov, Andrei Razumovskiy, Jurij Romanienko
zdjęcia Jurij Woroncov
muzyka Aleksandr Pantykin
scenografia Seergei Kokovkin, Anna Matusina
Rosja kraj kontrastów społecznych
Konstantin Wassiljewicz Smirnow stał się w USA milionerem, jego syn niedawno otrzymał nagrodę Nobla. Teraz odwiedzają swoją ojczyznę na rosyjskiej prowincji. Tam córka Smirnowa chce poślubić swoją pierwszą wielką miłość, a Smirnow z miejsca przejmuje wszystkie przygotowania do tej uroczystości. Jego syn o wiele bardziej interesuje się panną młodą i tak spray przybierają własny obrót. Film pokazuje Rosję lat 90-ych jako kraj kontrastów społecznych, w którym jednak marzenia są mile widziane a baśnie wydają się całkiem możliwe.

18.00 – 20.30
DISCO POLO                 Po filmie: rozmowa z zaproszonymi twórcami
Polska 2015, reż. Maciej Bochniak, 107 min, napisy ang.
Scenariusz: M. Bochniak, Mateusz Kościukiewicz
Zdjęcia: Tomasz Naumiuk
Scenografia: Stanisław Tyczyński
Polskie marzenia początku lat 90.
Sukces, bogactwo, blask, luksus i miłość: Disco Polo to coś więcej niż gatunek muzyczny, to ucieleśnienie polskiego marzenia lat 90-ych. Zwariowany prześmiewczy obraz o dwóch chłopakach z prowincji wstępujących do polskiego muzycznego raju młodego reżysera Macieja Bochniaka stał się hitem publiczności 2015, która nierzadko zmieniała sale kinowe w parkiet taneczny. Porywający ale także równocześnie do głębi demaskatorski pokazuje polski „Polski Dziki Zachód".

NA WSZYSTKIE FILMY WSTĘP WOLNY! ZAPRASZAMY!

zgłoś plagiat/niewłaściwą treść

Szukaj w kalendarzu