Twój pomysł na news
Wybierz obszar :
 
05 Lipiec 2020
strzelecko-drezdenecki miedzyrzecki swiebodzinski sulecinski slubicki krosnienski zarski wschowski nowosolski zaganski gorzow zielonagora

Promocja publikacji "Wrota. Szkice z dziejów Środkowego Nadodrza" prof. Wiesława Hładkiewicza

Data: Cz. 8 Paź, 2015 18:30 - 18:30
Lokalizacja: Biblioteka
Organizator: Wojewódzka i Miejska biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze

zaproszenieWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze zaprasza 8 października br. o godz. 18.30 do Sali Dębowej na promocję publikacji Wrota. Szkice z dziejów Środkowego Nadodrza prof. Wiesława Hładkiewicza.

Krótki pobyt Napoleona w Międzyrzeczu mógłby się zakończyć fatalną katastrofą dla Francji. Radca podatkowy Sprengepiel, pruski patriota, powiązał bowiem plan zastrzelenia cesarza Francuzów. Uważał go bowiem za tyrana i sprawcę wszystkich nieszczęść Prus. Pożyczył od miejscowego murarza Buttela rusznicę i ulokował się z nią na wieży ratuszowej, w znajdującej się tam celi więziennej, w odległości 15 stóp od domu Vollnera. Z tego miejsca mógł dokładnie obserwować miejsce kwaterunku cesarza i stąd miał zamiar wystrzelić kulę w momencie, gdy Napoleon przed wyjazdem w dalszą drogę znajdzie się na schodach domu Vollnera. Strzału jednak nie oddał w obawie przed dużą ilością zgromadzonych w tym dniu na rynku żołnierzy francuskich, którzy na cześć cesarza.
(fragment książki)

zgłoś plagiat/niewłaściwą treść

Szukaj w kalendarzu