Twój pomysł na news
Wybierz obszar :
 
13 Lipiec 2020
strzelecko-drezdenecki miedzyrzecki swiebodzinski sulecinski slubicki krosnienski zarski wschowski nowosolski zaganski gorzow zielonagora

Finałowa gala XVII Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny ph. „W delegacji”

Data: So. 26 Wrz, 2015 16:00 - 16:00
Lokalizacja: Biblioteka
Organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze

Od 7 września czynna będzie w galerii Biblioteki pokonkursowa wystawa rysunku satyrycznego. To 101 najlepszych rysunków wybranych spośród 337 prac, 146 autorów, nadesłanych z 35 krajów na XVII Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny ph. „W delegacji".Nad poziomem artystycznym konkursu, wystawy i towarzyszącego jej katalogu pieczę roztoczyło Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury oraz Muzeum Karykatury im. E. Lipińskiego w Warszawie dlatego wybrane rysunki prezentują wysoki poziom artystyczny i różnorodność zastosowanych technik plastycznych.Temat tegorocznego konkursu okazał się inspirujący. Rysownicy z pasją komentowali mnogość różnorodnych komicznych i tragikomicznych sytuacji, które mogą zaistnieć podczas „delegacji". Dbanie o cnotę delegowanych i tych, co w domu zostali, prawdziwe i rzekome delegacje, szumnie nazywane „podróże służbowe", które okazują się mistyfikacją zarówno, co do celu podróży, jak i jej efektów. Logistyka podróży służbowej to osobna kwestia, która przez wielu autorów została potraktowana z należytą powagą. Czym podróżować? Co z bagażem? Dobrze wyglądać, zapewnić ochronę bardzo ważnym osobom, panować nad czasem. Jak co roku odzwierciedlenie w konkursie znalazła aktualna sytuacja polityczna na świecie. Gorzki wydźwięk rysunków nawiązujących do problemu uchodźców, „podróży" militarnych i terrorystycznych. Ale są też rysunki, które podróż służbową traktują jako filozoficzną podróż w głąb siebie, albo najdłuższą ewolucyjną podróż człowieka, od małpy, po wyprawę na Księżyc. Nie unikali rysownicy nawet tak ostatecznych kwestii jak ewentualność, że służbowa podróż okaże się podróżą ostatnią i nie tylko służbową. Tak więc jak szeroki jest temat, tak i różne jego interpretacje. Można się i uśmiechnąć, i zadumać. Warto to zobaczyć. Wystawa czynna będzie do końca września.

Jak co roku w Sali Dębowej Biblioteki odbędzie się także impreza finałowa Konkursu na Rysunek Satyryczny. Podczas gali, 26 września (sobota) o godzinie 16.00, nastąpi podsumowanie artystycznych osiągnięć uczestników.
Atrakcją wieczoru będzie też występ kabaretów: Ciach, Zachodni i Zalotka. Uroczystości towarzyszyć będzie akcja charytatywna „Uśmiech za dychę dla Mateusza". Mateusz Rządkowski cierpi na zanik mięśni. Można mu pomóc oddychać, przekazując drobne sumy na sprzęt ułatwiający odkrztuszanie.Zainteresowanych żartem rysunkowym zapraszamy również na wystawę autorską prac Jiři Nováka – satyryka, rysownika i karykaturzysty, laureata tegorocznego konkursu na rysunek satyryczny. Finisaż nastąpi w gmachu Biura Wystaw Artystycznych 26 września o godzinie 15.00.

Na wszystkie powyższe wydarzenia serdecznie wszystkich zapraszamy.

zgłoś plagiat/niewłaściwą treść

Szukaj w kalendarzu