Twój pomysł na news
Wybierz obszar :
 
19 Wrzesień 2020
strzelecko-drezdenecki miedzyrzecki swiebodzinski sulecinski slubicki krosnienski zarski wschowski nowosolski zaganski gorzow zielonagora

Archeologiczna noc w Muzeum Ilustracji Książkowej

Data: So. 16 Maj, 2015 20:00 - 20:00
Lokalizacja: Biblioteka
Organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze

plakat noc muzeumPodczas tegorocznej Nocy Muzeów w Muzeum Ilustracji Książkowej mieszczącym się w bibliotece udowodnimy że:


Archeolog to też ilustrator

Rysunek w pracy archeologa stanowi jeden z podstawowych elementów dokumentacji badań archeologicznych. Przy jego pomocy rejestruje się odsłaniane powierzchnie. W pracy naukowej archeologa ilustracja przewija się na równi ze słowem pisanym. Ponieważ znaczny okres rozwoju kultury człowieka nie posiada źródeł pisanych , rysunki i fotografie zapisują pozostałości archeologiczne bytowania człowieka.W trakcie badań wykopaliskowych za pomocą rysunków dokumentuje się zarysy obiektów nieruchomych w poziomie, a potem ich przekroje w pionie. Rysowane profile stanowią swoiste barwne „dzieła sztuki" oddające warstwy osadnicze, pozwalające określić szereg zdarzeń, które na przestrzeni nawet bardzo wielu stuleci, działy się na tym samym miejscu.W zaciszach gabinetów przygotowuje się rysunki poszczególnych zabytków. Fotografie i rysunki ilustrują ich wygląd przed konserwacją i rekonstrukcją, a na koniec ukazują piękno różnych przedmiotów odkrytych na nowo.
Finalnym efektem prac archeologów często są publikacje, gdzie znajdą miejsce także materiały ilustracyjne wykonane podczas prac archeologicznych. Archeolog to więc także ilustrator.Program archeologicznej nocy:
- poznajemy ilustrację w książce naukowej czyli jak ważna jest dla archeologa ręka „wprawna" w rysowaniu
- archeolog Marlena Magda-Nawrocka odkryje metodologię dokumentowania wykopalisk
- poznamy wyjątkowe skarby odkryte przez lubuskich archeologów
- zaprojektujemy i wykonamy biżuterię inspirowaną starożytnymi znaleziskami
Jak co roku podczas Nocy Muzeów nie zbraknie warsztatów graficznych i konkursów.
Zainteresowanych samą ekspozycją zapraszamy tej nocy na wycieczkę po Muzeum z przewodnikiem i wysłuchania pasjonującej opowieści o dziejach ilustracji.

Impreza przygotowana we współpracy z Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze.
16 maja (sobota), godz. 20.00-23.00 Biblioteka Norwida V piętro.

zgłoś plagiat/niewłaściwą treść

Szukaj w kalendarzu