Twój pomysł na news
Wybierz obszar :
 
19 Wrzesień 2020
strzelecko-drezdenecki miedzyrzecki swiebodzinski sulecinski slubicki krosnienski zarski wschowski nowosolski zaganski gorzow zielonagora

Spotkanie z Czesławem Sobkowiakiem

Data: Cz. 19 Mar, 2015 18:00 - 18:00
Lokalizacja: Biblioteka
Organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze

plakat SOBKOWIAKWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze zaprasza 19 marca o godz. 18.00 do Klubu Pro Libris na spotkanie z tegorocznym laureatem Lubuskiego Wawrzynu Literackiego – Czesławem Sobkowiakiem, poetą, prozaikiem i krytykiem literackim.

Spotkanie prowadzić będzie dr hab. Małgorzata Mikołajczak, prof. UZ

Czesław Sobkowiak – urodził się w Jaromierzu koło Wolsztyna. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Zawodowo związany był m.in. z Państwową Wyższą Szkołą Teatralną we Wrocławiu, z Estradą Ziemi Lubuskiej, z redakcją pisma kulturalnego „Nadodrze", z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Zielonej Górze, z Muzeum Ziemi Lubuskiej, z „Gazetą Lubuską" czy z „Kroniką Ziemi Żarskiej". Przez wiele lat był sekretarzem literackim Michała Kaziowa.

Literacko współpracował z następującymi pismami: „Autograf", „Aspekty", „Nadodrze", „Odra", „Nowe Nadodrze", „Nad Odrą", „Komunikaty", „Gazeta Lubuska", „Lamus", „Kronika Ziemi Żarskiej", „Pegaz Lubuski", „Pro Libris", a także z Radiem Zachód.

Debiutował wierszem w „Nadodrzu" w 1967 r. Trzy lata później ukazał się jego pierwszy tomik W białej koszuli. Otrzymał Nagrodę Twórczą Młodych „Zielone Grono", Lubuską Nagrodę Kulturalną i trzykrotnie otrzymał Lubuski Wawrzyn Literacki. Jest też laureatem trzech Ogólnopolskich Konkursów Literackich im. Eugeniusza Paukszty ,,Małe Ojczyzny – Pogranicze Kultur i Regionów". Jego utwory tłumaczono na język francuski, niemiecki i rosyjski. Jest zarówno autorem miniatur poetyckich, jak i długich utworów o charakterze opisowym bądź narracyjnym. Napisał kilkadziesiąt recenzji książkowych, esejów, felietonów radiowych, wstępów i omówień do zbiorów wierszy.

Wydał ponad dwadzieścia tomików poetyckich. W 2014 r. ukazał się jego tomik Światło przed nocą, w którym wiersze sąsiadują z akwarelami Adama Bagińskiego. Za tomik poeta otrzymał Lubuski Wawrzyn Literacki 2014, a wydawca Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Zielonogórskiego uhonorowana została dyplomem za walory edytorskie książki.

zgłoś plagiat/niewłaściwą treść

Szukaj w kalendarzu