Książka Przygody kota Bibelota, Zofii Sosnkowskiej, skierowana jest do dzieci. Głównym bohaterem historii jest duży, czarny kot, mieszkaniec pewnej księgarni. Z racji swojego wieku szybko się męczy, dlatego często odpoczywa, wygrzewając się w sklepowej witrynie. Musicie wiedzieć, że to nie jest taki zwyczajny kot. Bibelot czyta bestsellery, doradza różnym gościom przy doborze literatury, a w wolnych chwilach płoszy złodziei.  Ma swoją ulubioną filiżankę, z której popija herbatę. Prócz książek, kocur kocha święty spokój, a ten zostaje zburzony w momencie wyjścia z książki prawdziwego, malutkiego smoka. Chwilę później z tej samej książki wychodzi jeszcze piegowata królewna. Wygląda na to, że każde ich odwiedziny to jakiś problem, a że Bibelot uwielbia pomagać i jest przy tym inteligentnym i oczytanym kocurem, na każdy kłopot znajdzie rozwiązanie. Wyperswaduje królewnie uczynienie ze smoka zapalniczki dla taty. Uwolni słońce z niewoli. Pomoże łakomemu smokowi odzyskać słodycze. Wysłucha i wesprze dobrą radą królewnę i jej przyjaciela smoka. Uratuje Królestwo z tarapatów. Ot, kot Bibelot!

Ładna i zabawna historia o sympatycznym kocurze, rozkochanym w czytaniu słowników i innych książek. Humorystyczna treść i urokliwi bohaterowie - wszystko to sprawia, że utwór czyta się szybko i przyjemnie. Kolorowe ilustrację i ładna oprawa dodatkowo zachęcają do sięgnięcia po lekturę.

Grażyna Lichwiarz

Chociaż powieść Hanny Cygler nie należy do tak zwanych bestsellerów, to robi ogromne wrażenie na czytelniku wzbudzając głębszą refleksję nad prawdziwym życiem, walką o budowane latami poczucie bezpieczeństwa i wizerunku rodziny na tle przemian, jakie miały miejsce w naszym kraju w okresie wielkiej emigracji. Historia Leny urzeka z dwóch powodów: po pierwsze, jej determinacja w dążeniu do celu mimo przeciwności losu, po drugie - sposób w jaki te przeciwieństwa pokonuje. Wszystkim sympatykom twórczości Hanny Cygler i nie tylko, książkę gorąco polecamy.

„Polscy autorzy dla 3 – latka” to książka przeznaczona dla najmłodszych czytelników. Wiersze i opowiadania są wesołe i rytmiczne, co sprawia, że dziecko chętnie ich słucha.  Opowieści przedstawiają bogactwo świata przyrody przez co zachęcają do dyskusji. Bohaterami wierszy są zwierzątka , zabawki oraz zjawiska meteorologiczne. Postaci te mają określone cechy, które stanowią wzorzec postępowania dla dzieci. Czytelnicy jako odbiorcy książkowego przekazu uczą się jak nawiązywać z innymi kontakty oraz wykształcają w sobie szacunek do przyrody i otaczającego je świata.

Książka Jarosława Górskiego Strzała dla komendanta, wydana w serii Czytam sobiez kotylionem, z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę skierowana jest do dzieci w wieku szkolnym.

Historia toczy się w Lublinie, w listopadzie 1918 roku. To bardzo ważny czas dla naszej odrodzonej ojczyzny. W Pałacu Lubomirskich, przy placu Litewskim, urzęduje już polski rząd. Prezydent ministrów Ignacy Daszyński razem ze swoimi ministrami wyrusza do Warszawy, żeby oddać się do dyspozycji komendantowi Piłsudskiemu. Dzieci napisały petycję i chcą, żeby Daszyński zwiózł ją do stolicy. Ich postulaty to praca i poprawa  warunków  dla każdego, nauka dla dzieci oraz  równe prawa dla kobiet i dla mężczyzn. Łatwo było napisać list, lecz jak go doręczyć pilnie strzeżonemu premierowi? Czas nagli, należy szybko działać. Ostatecznie petycja leci w formie strzałki w kierunku nadjeżdżającego samochodu. Pytanie tylko, czy trafi?

Książka opowiada historię Polski sprzed 100 lat. Ciekawa fabuła, opisująca w prostych słowach entuzjazm i poruszenie rodaków z faktu odzyskania niepodległości. Czyta się ją szybko, z przyjemnością i z dużym zainteresowaniem. Dodatkowe zalety książki to jak zwykle w przypadku tej serii ciekawe ilustracje, ładne i estetyczne wydanie oraz duża czcionka, która ułatwia dzieciom czytanie.   

Grażyna Lichwiarz

Klubowicze tym razem sięgnęli po kryminał G. Kołodziej Złodziej stulecia. Sama grafika okładki już wzbudza zainteresowanie. Śliczna dziewczyna, intrygujący tytuł wręcz zachęcają do czytania.

Autorka wpadła na pomysł, aby bohaterką jej powieści, nie była wytworna kobieta ale typowa chłopczyca. Pomimo ładnej buzi, z wyglądu nie przypomina kobiety. Ma krótko obcięte włosy, smukłą sylwetkę i typowo męskie zainteresowania. Uwielbia roboty i naprawia różnego rodzaju sprzęty. Oprócz tego marzy, aby stać się Iron Women. Pracuje w warsztacie samochodowym i studiuje robotykę.

Los lubi sprawiać niespodzianki, Wiki dostaje swoją szansę na udział w ryzykownych misjach i naukę u Złodzieja Stulecia. Dziewczyna jest szczęśliwa, a w jej głowie powstaje mnóstwo pomysłów. Nie wszystko układa się po jej myśli, poznaje Tomka drugiego ucznia, który powoli staje się jej wrogiem numer 1. Robi wszystko aby to ona została następczynią Złodzieja Stulecia. Wiki jest inteligentną osobą, dla której namierzenie złodzieja nie trwało długo w przeciwieństwie do policji. Z rodziną też się jej nie układa, ojca prawie nie ma w domu, chora mama, którą zajmuje się starszy syn, trójka dziwacznie zachowujących się braci, tworzą rodzinę dysfunkcyjną. Pragnie być niezniszczalną, silne emocje i wzburzenie odreagowuje agresją. Jednak w środku skrywa strach, ból i tęsknotę za normalnością. Okazuje się, że jak każda dziewczyna pragnie, akceptacji, czułości i miłości.

Książkę czyta się z przyjemnością, akcja przyciąga uwagę i trzyma w napięciu. Trudno przejść obojętnie obok głównej bohaterki, która robi wszystko aby jej nie polubić. Jednak im bardziej czytelnik zagłębia się w książkę, tym bardziej bohaterka wzbudza jego sympatię.

Klubowicze oceniają powieść na 5+ i polecają wszystkim, którzy cenią sobie powieść obyczajową z odrobiną kryminału.

Koordynator DKK w Żaganiu

Alicja Ptasińska

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.