KRESY B1 POSTERKRESY – fabularyzowany dokument, którego producentem jest „Gazeta Lubuska”. Autorami scenariusza są: Witold Głowacki i Dariusz Chajewski, reżyserem Rafał Bryll.

Film powstał dzięki ludziom Kresów – świadków, którzy zechcieli opowiedzieć historie, które były niełatwe, pełne dramatów i krwi, bolesnych wspomnień i łez.

Emocjonalne historyczne relacje są podstawą filmu. Za tymi wszystkimi opowieściami pojawia się piękno utraconej ojczyzny oraz niepewność i tymczasowość nowego miejsca życia, które powoli, przez lata stają się nową ojczyzną. Zrujnowane fortuny reprezentuje jedna rodzina, która przechodzi przez całą drogę od Kresów Wschodnich do "Odzyskanych Ziem".

Akcja filmu jest pisana w sezonach i tradycyjnych polskich świętach. Najbardziej kolorowe i jasne sceny z filmu, takie jak powtórne śluby, Wielkanoc i Wigilia, kontrastują z najbardziej dramatycznymi i przerażającymi aktami II wojny światowej, takimi jak okupacja rosyjska i niemiecka, ludobójstwo na Wołyniu i wreszcie eksmisje i transporty.

KRESY to film, który upamiętnia tragedię ludzi oddzielonych od korzeni, upokorzonych i zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Ten film jest hołdem dla nich i ich bliskich, którzy stracili życie w tym strasznym czasie i zostali na Kresach Wschodnich.

Premiera filmu odbędzie się 25 października 2018 w Cinema City Zielona Góra.

W sali im. Janusza Koniusza Biblioteki Norwida w październiku i listopadzie odbędą się ponadto pokazy filmu:

29.10. (poniedziałek), godz. 11.00 pokaz dla szkół ponadpodstawowych. Kontakt zainteresowanych z: Redakcja "Gazety Lubuskiej", al. Niepodległości 25, Zielona Góra, pokój 34, tel. 68 324 88 78, e-mail: kresy@gazetalubuska.pl

05.11. (poniedziałek),  godz. 18.00 pokaz otwarty dla czytelników (w tym prenumeratorów) oraz mieszkańców miasta – wejście biletowane. Redakcja Gazety Lubuskiej prosi o zgłaszanie się do Biura Ogłoszeń, al. Niepodległości 25, parter w celu odebrania biletów. Liczba miejsc ograniczona, obowiązuje kolejność zgłoszeń.

06.11.  (wtorek), godz. 17.00  pokaz otwarty dla słuchaczy Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego.