wystawa niepodległa dla wszystkichOd 3 września w łączniku przy Centrum Bibliotecznym dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Norwida można oglądać wystawę ph. „Niepodległa dla wszystkich”. Przygotowana została z okazji obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku odbędą się podczas II i III weekendu września
i przebiegać będą pod tym samym hasłem.

Prezentujemy na niej  wyselekcjonowane dokumenty ze szczególnym uwzględnieniem ich tematyki związanej z 100-rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Obejrzymy oryginalne, unikatowe fotografie z okresu międzywojennego, ważne dla historii Polski m.in. z pogrzebu Marszałka Józefa Piłsudskiego, fotografie dokumentujące początki II Rzeczypospolitej, materiały z obchodów kolejnych rocznic. Na wystawie znajdziemy także ciekawą kolekcję literatury pochodzącej ze zbiorów Towarzystwa Czytelni Ludowych, działającego na terenie obecnego powiatu międzyrzeckiego. Patriotyczna organizacja utworzona została w 1880 roku, szerzyła oświatę wśród polskiej ludności, zakładała biblioteki i czytelnie oraz organizowała odczyty. Nie mogło zabraknąć na ekspozycji wydawnictw służących „ku pokrzepieniu serc”, takich jak wydawane w okresie zaborów  powieści Henryka Sienkiewicza czy widoki polskich miast i zabytków zrysowanych z natury przez Napoleona Ordę. Wystawę dopełnia współczesna literatura naukowa dotycząca zagadnień kształtowania się II Rzeczypospolitej, jej granic, polityki i dyplomacji. 

Mając na uwadze doniosły temat i ważność rocznicy ekspozycję będzie można oglądać przez całą jesień.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.