plakatPokonkursowa wystawa najlepszych rysunków na czele z nagrodzonymi jest z pewnością jedną z atrakcji dla mieszkańców Zielonej Góry i gości. Możemy ją oglądać w holu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze od 4 do 30 września.

Zaprezentujemy tam 110 najlepszych rysunków wybranych spośród 769 prac, 243 autorów, nadesłanych na konkurs z 45 krajów. Rysunki, wykonane różnymi technikami, konsekwentnie prezentują wysoki poziom artystyczny.
Wystawę, katalog oraz cały konkurs patronatem artystycznym objęło Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury oraz Muzeum Karykatury im. E. Lipińskiego w Warszawie.

Temat tegorocznego konkursu okazał się uniwersalny i niezmiernie inspirujący. Rysownicy udowadniali, że światem rządzi pieniądz i z pasją interpretowali różnorodne sytuacje związane z brakiem pieniędzy lub nadmiernym bogactwem, mnożeniem majątków lub traceniem fortun, gonitwą za gotówką, jak i lekceważącym do niej stosunkiem. Słowem dobrodziejstwem i przekleństwem posiadania lub braku pieniędzy. Na rysunkach pojawiła się więc paleta przeróżnych okoliczności dobrych i złych, jakie w związku z istnieniem pieniędzy przypadną nam w udziale - na szczęście mocno przejaskrawionych i karykaturalnych. Na oglądających oprócz uśmiechu czeka więc spora dawka refleksji, bowiem nic tak chyba nie rozpala emocji jak pieniądze.

Na wystawie można obejrzeć m.in. 4 rysunki nagrodzone przez międzynarodowe jury konkursu, któremu przewodniczył czeski grafik i rysownik, członek Czeskiej Unii Karykaturzystów Jiři Srna, a także 8 prac nagrodzonych przez instytucje sponsorujące konkurs. Mamy nadzieję, że tegoroczny temat i sposób jego interpretacji spodobają się również Państwu.

Jak co roku w gmachu Biblioteki odbędzie się także impreza finałowa Konkursu na Rysunek Satyryczny. Podczas gali, 30 września (sobota) o godzinie 17.00 nastąpi podsumowanie artystycznych osiągnięć uczestników i uroczyste wręczenie nagród. Można też będzie obejrzeć najnowszy pokonkursowy katalog.

Zainteresowanych żartem rysunkowym zapraszamy również na wystawę autorską prac Constantina Sunnerberga z Belgii, tegorocznego laureata Biura Wystaw Artystycznych w konkursie na rysunek satyryczny. Finisaż nastąpi w gmachu BWA 30 września o godzinie 16.00.
Na wszystkie powyższe wydarzenia serdecznie zapraszamy.

 


Zadanie zrealizowane ze środków Miasta Zielona Góra


logo Zielonej Góry

 

 Sponsor poczęstunku

zygula logo 2016

 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.