StatuetkaWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze oraz Stowarzyszenie Miłośników Działań Kulturalnych DEBIUT ogłaszają XIX Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny.
Hasło tegorocznej edycji to Pieniądze.

XIX Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny – rozstrzygnięty!

Jury XIX Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny ph. PIENIĄDZE

XIX Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny ph. „Pieniądze" - IMPREZY FINAŁOWE

Nasz konkurs w ostatnich latach podejmował tematy, które komentowały ważne nowe zjawiska i zmiany na świecie jak Sztuczna inteligencja czy Media społecznościowe. Tym razem wróciliśmy do tematu starego jak świat i niezmiennie aktualnego od tysiącleci.
Pieniądze - temat bardzo uniwersalny, w dodatku temat rzeka. Mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają, ale o tym jak ich brak może komplikować życie wie prawie każdy
z nas. Cytując za słownikiem PWN - określeń na pieniądze jest mnóstwo: grosze, dydki, forsa, mamona, szmal, waluta, moniaki, kasa, etc. Niektórzy pracują za „psie" pieniądze, inni całe życie zbijają fortuny, jeszcze inni trwonią majątki lub topią je w nietrafionych inwestycjach materialnych, a nierzadko i uczuciowych. Wszystkim nam zdarza się wyrzucać pieniądze „w błoto" lub za gotówkę zrobić prawie wszystko. Bohaterami są tacy, którzy pewnych rzeczy nie zrobią za żadne pieniądze. Nie brakuje też i takich, co kasę mają za nic. Pieniądze więc to dobrodziejstwo, ale i przekleństwo ludzkości. Żyjemy w czasach niezwykłego pośpiechu i gonitwy za mamoną, podczas gdy walutą staje się sam czas – towar bardzo deficytowy. Mówimy więc „czas to pieniądz", mając na myśli to, że jest on równie cenny. Natchnienia do skomentowania tegorocznego tematu można szukać choćby w przysłowiach i porzekadłach na temat pieniędzy: Pieniądze szczęścia nie dają, ale żyć pomagają, Nie zasypia w nocy śmiele, kto ma pieniędzy wiele, Chytry dwa razy traci, Biednemu zawsze wiatr w oczy wieje, a bogatemu diabeł dzieci kołysze.
Zachęcamy wszystkich twórców, zawodowo i amatorsko zajmujących się rysunkiem satyrycznym do wzięcia udziału w naszym konkursie. Mamy nadzieję, że tegoroczny temat spodoba się Państwu. Czekamy na wiele wspaniałych rysunków.

Poniżej zamieszczamy szczegółowy regulamin konkursu i kartę zgłoszenia.

Regulamin

 

 

 

 

 

 

 

 

Karta

 

 

 

 

 

 

 

Zadanie dofinansowane ze środków

Miasta Zielona Góra

logo Zielonej Góry

EDF Polska SA

elektrociepłownia

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.