JOANNA BRODZIKWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze wraz z wydawnictwem Znak Koncept zapraszają 2 grudnia br. (czwartek) o godz. 18.00 do Sali im. Janusza Koniusza na spotkanie autorskie z Joanną Brodzik, znaną i lubianą aktorkę filmową i telewizyjną, która w bieżącym roku wydała gawędę kulinarną Umami. Opowieści i przepisy. Spotkanie poprowadzi red. Karolina Kamińska.

Joanna Brodzik zabierze nas w sensualną podróż przez kontynenty pachnące cynamonem, szafranem, dojrzałymi pomidorami i ukochanymi truskawkami. Zaproponuje wyprawę w czasie. Dowiemy się, jaki wpływ na kulinarną mapę świata mieli Marco Polo, Krzysztof Kolumb czy Amerigo Vespucci i kto przypłacił życiem ich wiekopomne odkrycia, jaki związek z soczewką ma soczewica i uprawy jakich roślin zmieniły bieg historii.

Umami. Opowieści i przepisy to mądra i dowcipna opowieść kulinarna przeplatana sprawdzonymi przepisami zarówno na doskonałe potrawy kuchni tradycyjnej, jak i na egzotyczne dania z różnych zakątków świata. Aktorka, zdradza między innymi recepturę na schab z jałowce, rosół ratunkowy dobry na wszystko, kleftiko pachnące Cyprem, tadżin z makreli, czy przepyszny tort Jadziny. Autorka nauczy, jak odnajdywać przyjemność w dotykaniu chrupiącej skórki chleba i kontemplowaniu koloru jadalnych kwiatów. Doradzi, jak nie marnować jedzenia, kiedy warto zacząć przygotowywać noworoczny bigos i czym zastąpić cukier w diecie. [z mat. prasowego wydawnictwa].

Po spotkaniu możliwość nabycia książki!

Wstęp wolny przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego!

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.