wystawaOd 25 lutego - 25 marca br. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Galerii prezentuje wystawę Nieistotne Niedyskrecje Wizualne prof. Jarosława Łukasika, malarza, krytyka sztuki.

Jarosław Łukasik – malarz, krytyk sztuki. Urodzony w Warszawie, dzieciństwo i młodość spędził w Hajnówce – miejscowości w okolicy Białowieskiego Parku Narodowego przy granicy polsko-białoruskiej. Swe marzenie, by studiować malarstwo zrealizował w Poznaniu, gdzie do dziś mieszka i pracuje. Adiunkt na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego.

W 1993 roku dyplomem z wyróżnieniem ukończył Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu na Wydziale Edukacji Artystycznej. W 1995 otrzymał dyplom z malarstwa w pracowni krakowskiego mistrza sztuki konceptualnej, malarza prof. Jerzego Kałuckiego na PWSSP w Poznaniu. W 2004 roku na Wydziale Malarstwa i Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu obronił doktorat, a w 2014 roku habilitację. W latach 2009/2011 pełnił funkcje zastępcy dyrektora Instytutu Sztuk Wizualnych. Poza prowadzeniem Pracowni Malarstwa, Jarosław Łukasik prowadził dla studentów kierunków plastycznych i muzycznych wykłady z historii i teorii sztuki. Autor tekstów o sztuce współczesnej.

W 2004 roku otrzymał stypendium Fundacji Promocji Sztuki powołanej przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. Za osiągnięcia organizacyjne otrzymał w 2010 roku nagrodę Rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Aktywny malarz biorący udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych m.in.: w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej, Słupsk (2006); Galerii Miejskiej „Arsenał”, Poznań (2007); Galerii Pokusa, Wiesbaden, Niemcy (2011); Auli Akademii Sztuk Pięknych, Wrocław (2013); Galerii Biblioteki Sztuki UZ, Zielona Góra (2018). Uczestniczył również w kilkunastu prestiżowych wystawach zbiorowych: XXXV Ogólnopolski Konkurs Malarstwa, Galeria BWA Bielsko-Biała (2001), Sztuka teraz, Muzeum Narodowe w Krakowie (2016); Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, Szczecin (2016, 2010, 2008, 2004, 2002); IV Międzynarodowy Przegląd Sztuki „Alternatywy 33”, Galeria 33, Ostrów Wielkopolski (2015); XXXV Ogólnopolski Konkurs Malarstwa.

Pasjonuje mnie narracja życia jaką daje mi malarskie opowiadanie o sobie poprzez kolory. Obrazy nie zmierzają do określonej puenty. Ich sens jest każdorazowo odmiennym domniemaniem ufundowanym na intuicji, której ostateczny pesymizm skrywa się pod kolorową maską syntetycznych, bądź jak to woli, surowych i prostych w formie, kompozycji.

Moje malarstwo dedykuję tym, którzy pod warstwą koloru i jego światła dostrzegają indywidualne, samotne trwanie; dla tych, którzy rozumieją, że czego byśmy nie pragnęli, to życie w swym egzystencjalnym wymiarze jest swoistym trwaniem w dążeniu ku przyszłości, u kresu której dostrzeżemy napis „koniec”. Im dalej w lata, tym napis żywszy, wyraźniejszy. A jedyną alternatywą dla pesymizmu jest drugi człowiek, z którym mogę spotkać się we przestrzeni obrazu.

Jarosław Łukasik