plakat festiwal6. KOZZI Film Festiwal, czyli Festiwal Filmu, Teatru i Książki w tym roku odbędzie się we wrześniu! 

Podczas konferencji prasowej online, zorganizowanej 28 maja 2020 r., z udziałem: Andrzeja Bucka - Dyrektora artystycznego Festiwalu, Anny Polus - Szefa organizacyjnego oraz współorganizatorów i partnerów: Zofii Banaszak - Prezes Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Romana Krzywotulskiego - Dyrektora Żarskiego Domu Kultury oraz Berndta Budera - Dyrektora Programowego FilmFestival Cottbus przedstawiono termin oraz plany programowe dotyczące tegorocznej edycji imprezy.

Festiwal zorganizowany zostanie w dniach 10-13 września 2020. Tegorocznej edycji patronować będą: Maciej Kozłowski, Kalina Jędrusik oraz Bogumił Kobiela.

Dokładny program imrezy jest aktualnie dopracowywany, ale Dyrektor artystyczny Festiwalu, Andrzej Buck, zdradził już kilka nazwisk.
 
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to gościem specjalnym tegorocznej imprezy będzie  Marian Opania. Przyjazd na Festiwal zapowiedzieli także twórcy: Łukasz Maciejewski – krytyk filmowy, autor książek, wykładowca akademicki w Szkole Filmowej w Łodzi, dyrektor Festiwalu Kino na Granicy, Bernd Buder - dyrektor programowy FilmFestival Cottbus, Mikołaj Grabowski - reżyser, aktor, profesor sztuk teatralnych oraz aktor Lech Dyblik. Z kolei gościem tegorocznego Krakowskiego Salonu Poezji, organizowanego w ramach KOZZI Film Festiwalu będzie Zdzisław Wardejn. Natomiast w cyklu "Zielonogórskie Konotacje" zobaczymy Iwonę Kusiak, Matrtę Pohrebny i Małgorzatę Paszkier.

Organizatorzy planują zaprosić jeszcze wielu innych znanych i cenionych artystów, których nazwiska z pewnością poznamy w najbliższym czasie. Z uwagi na zmianę terminu Festiwalu, ich udział wymaga ponownych potwierdzeń.

Festiwal nadal skupia się na promocji polskiego filmu fabularnego, szczególnie kina akcji, filmu sensacyjnego, kryminalnego i gangsterskiego. Wzbogacony jest o elementy społeczno-obyczajowe, kino prowincji, współczesne kino niemieckie, traktuje o związkach kina z literaturą, książką i teatrem. Wyznacznikiem Festiwalu jest budowanie jego koncepcji wokół fenomenu aktorów drugoplanowych. W kolejnych edycjach utrzymywana jest nazwa: Kozzi Film Festiwal. Kozzi… i tu zawsze dwie ważne postaci nieżyjących kultowych artystów, obecnych na Festiwalu poprzez retrospektywne pokazy ich dorobku.
W ramach forpoczty zorganizowane zostaną wieczory poświęcone postaciom tegorocznych patronów imprezy – nieżyjących już aktorów: Kalinie Jędrusik, Bogumiłowi Kobieli oraz oczywiście Maciejowi Kozłowskiemu. Prezentowane będą filmy z udziałem tych postaci oraz odbędą się dyskusje o książkach traktujących o aktorach.

Większość spotkań, prezentacji, projekcji i imprez towarzyszących Festiwalowi odbywać się będzie w Zielonej Górze i w Żarach oraz w Pałacu w Wiechlicach, gdzie odbędzie się także Gala, podczas której przyznane zostaną statuetki Klaps 2020. Planowane są także projekcje plenerowe.
 
W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, przedsięwzięcia festiwalowe skupione będą wokół kilku nurtów tematycznych, m.in.: Kino Polskie. Filmy z lat 2019-2020, Kozzi Gangsta Film, Dokument na Kozzi, Kino znad granicy, Retrospektywy, Zielonogórskie Konotacje, a także cykle autorskie: Retrospektywa Kino wg Andrzeja Draguły i Moje ulubione role drugoplanowe w polskim filmie – projekt Łukasza Maciejewskiego.

Zielonogórski Festiwal Filmu, Teatru i Książki powstał w 2012 roku w Kargowej, niewielkim miasteczku lubuskim, związanym z aktorem Maciejem Kozłowskim. Swą nazwę, rozpoznawalną w kraju, przyjął od przydomka urodzonego w Kargowej artysty – Kozzi Gangsta Film. Pomysłodawcą nazwy był Zbigniew Hołdys, muzyk i przyjaciel aktora. Zamysł Festiwalu od początku oparty jest na gatunku filmowym, jaki uprawiał M. Kozłowski: filmie sensacyjnym, gangsterskim, kryminale, kinie akcji. Skupia się także na aktorach drugoplanowych, często pozostających w cieniu aktorów pierwszego planu, dorównujących im jednakże talentem i kreacją.
Wspólny mianownik Kozzi Gangsta Film i Kozzi Film Festiwal - Zielonogórskiego Festiwalu Filmu, Teatru i Książki to także zespół organizatorów: od początku, poza pracownikami Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, są to członkowie stowarzyszeń współpracujących z Biblioteką – wcześniej Lubuskiego Stowarzyszenia Miłośników Działań Kulturalnych DEBIUT, od 2019 roku także Stowarzyszenie Kozzi Film Festiwal oraz Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Trzy pierwsze edycje z dużym powodzeniem realizowane były w Kargowej. Życzliwość odbiorców i duże powodzenie przedsięwzięcia zainspirowały organizatorów do przeniesienia imprezy do Zielonej Góry, która od 2015 roku staje się miastem filmu i teatru, goszcząc aktorów, reżyserów, krytyków, autorów książek, miastem oferującym projekcje filmowe, spektakle teatralne, koncerty, spotkania z twórcami, aktorami, rozmowy o książkach, warsztaty filmowo-teatralne i literackie.
Od 2012 roku partnerem Festiwalu jest impreza odbywająca się po drugiej stronie Odry FilmFestival Cottbus (Niemcy). Współpracując z organizatorami FFC oraz z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej wzbogacany jest program zielonogórskiego Festiwalu o ważne produkcje współczesnego kina niemieckiego i środkowoeuropejskiego.
Ponadto, dzięki partnerstwu z Żarskim Domem Kultury, prezentacje i projekcje filmowe w ramach KOZZI Film Festiwalu organizowane są także w Żarach.
Od 2016 roku wydarzeniem specjalnym imprezy jest spotkanie w ramach Krakowskiego Salonu Poezji w Zielonej Górze, który zainaugurowali w 2012 roku Anna Dymna i Krzysztof Orzechowski. W tym roku gościem Salonu  będzie Zdzisław Wardejn, który  przygotowuje wraz z Andrzejem Buckiem i innymi aktorami "Wieczór autorski... Iwan Konwicki z domu Iwaszkiewicz".
 
Znaczącą rolę podczas Festiwalu odgrywa książka filmowa i teatralna. Planujemy spotkania w Namiocie Festiwalowym na deptaku Cafe Film wokół książek:
•    Jacek Wakar: "Przyczajony geniusz. Janusz Gajos",
•    Łukasz Klinke, Arkadiusz Bartosiak: "Andrzej Seweryn: Ja prowadzę",
•    Szczawiński Maciej M. "Zezowate szczęście. Opowieść o Bogumile Kobieli",
•    Magdalena Przyborowska. Bogumił Kobiela. Sztuka aktorska,
•    Dariusz Michalski  "Kalina Jędrusik",
•    Marcin Dorociński "Na ratunek. Rozmowy o zwierzętach, naturze i przyszłości naszej planety"

W cyklu Zielonogórskie Konotacje, czyli artystyczne spotkania z twórcami lubuskimi lub zawodowo związanymi z regionem aktorami, planujemy zaprezentować m.in.:
•    portret Iwony Kusiak - dramaturżki mieszkającej w Zielonej Górze. W ramach przedsięwzięcia pokażemy monodram wg I. Kusiak „Nadbagaż” w reż. R. Matusza. Reżyserka opatrzy zapowiedzią emisję dramatu.
•    Portrety Marty Pohrebny i Małgorzaty Paszkier. Zobaczymy monodram „Rozmaryn” na podstawie powieści „Rio Bar” Ivany Sajko w wykonaniu Marty Pohrebrny i reżyserii Małgorzaty Paszkier.
Natomiast Janusz Łastowiecki w ramach Czytelni dramatu zaproponuje czytanie performatywne dramatu Iwony Kusiak.

Zgodnie z tradycją Festiwalowi co roku patronuje Maciej Kozłowski, aktor drugiego planu wywodzący się z lubuskiego miasteczka Kargowa. Dodatkowo w 2019 roku Festiwal firmują postaci kultowych aktorów: KOBIELA – JĘDRUSIK. Cykl tych filmów z kultowymi postaciami nazwany został Retrospektywy.
 
Kolejny cykl pn. Kino znad granicy prezentować będzie niemiecką panoramę filmową w ramach partnerstwa z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz FilmFestival Cottbus.
Zwyczajowo pokażemy także laureata Grand Prix FilmFestival Cottbus – nagrodzony w 2019 roku statuetką Lubiny – film „Siostra” (Sister, Sestra) Svetly Tsotsorkovej (Bułgaria, Katar). Zobaczymy też film nagrodzony za najlepszą reżyserię Teodora Kuhna SHARP KNIFE| OSTRÝM NOŽOM.

Następna propozycja to: Kino Polskie. Filmy z lat 2019-2020. Tutaj planujemy pokazać m.in. takie filmy, jak:
•    "Obywatel Jons", reż. Agnieszka Holand
•    "Ikar. Legenda Mietka Kosza", reż. Borys. Lankosz
•    "Boże ciało", reż. Jan Komasa
•    "Pan T.", reż. Marcin Krzysztołowicz
•    i inne.

Z kolei współpracujący z Festiwalem ks. prof. Andrzej Draguła zaprasza na Retrospektywę Kino wg Andrzeja Draguły.

W sekcji Kozzi Gangsta Film planujemy zaprezentować z kolei filmy kryminalne, gangsterskie, sensacyjne, a wśród nich m.in. obrazy:
•    "Na bank się uda", reż. Szymon Jakubowski,
•    "Oficer i szpieg", reż. Roman Polański,
•    "Czarny mercedes", reż. Janusz Majewski,
•    "Solid gold", reż. Jacek Bromski,
•    "Ukryta gra", reż. Łukasz Kośmicki
•    i inne.

Filmy z cyklu Kino Polskie. Filmy z lat 2019-2020 opatrzone będą atrakcyjnym komentarzem prof. Jerzego Bralczyka i Michała Ogórka, natomiast cykl „gangsterski” komentować będą przedstawiciele zielonogórskiej palestry.
 
Obok wątków filmowych uczestnicy znajdą w programie festiwalowym także imprezy teatralne.
 
Po raz drugi w historii Festiwalu realizować będziemy projekt TEATROTEKA, który jest ideą Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych o charakterze artystycznym i edukacyjnym. To prezentacje ekranizacji teatralnych tworzonych przez młodych twórców, przy wsparciu technologii i infrastruktury filmowej. W ten sposób powstają realizacje ciekawych, nowatorskich utworów. Twórcy Festiwalu zamierzają w ten sposób propagować „młodą” polską dramaturgię. TEATROTEKA ma również stanowić przestrzeń dla reżyserów młodego i średniego pokolenia, którzy pomimo znaczącego niekiedy dorobku teatralnego, nie mieli dotąd możliwości stworzenia własnego i oryginalnego dzieła audiowizualnego. W ramach tej idei na Festiwalu będzie można obejrzeć najnowsze realizacje.
W ramach cyklu Teatr. Przystanek teatralny, zaproponujemy m.in. realizacje:
•    Irena Jun – "Matka Makryna"
•    Monodram wg I. Kusiak "Nadbagaż" w reż. R. Matusza.
•    Monodram „Rozmaryn” na podstawie powieści „Rio Bar” Ivany Sajko w wykonaniu Marty Pohrebrny.
•    Mikołaj Grabowski "Audiencja II".
 
Warto wspomnieć, że od 2019 roku Festiwalowi towarzyszy także element muzyczny: konkursowy Przystanek Ballady Ulicznej pod patronatem Lecha Dyblika.

Jednakże Festiwal to nie tylko przegląd interesujących produkcji filmowych, ale także nagrody filmowe obejmujące polskie filmy wyprodukowane w latach 2019-2020. Także i w tym roku po obejrzeniu filmów przyznane zostaną statuetki Klaps 2020 w następujących kategoriach: Grand Prix czyli Klaps 2020 dla reżysera najlepszego polskiego filmu fabularnego; Klaps 2020 za najlepszą drugoplanową kreację aktorską w polskim filmie fabularnym; Klaps 2020 za całokształt osiągnięć artystycznych w dziedzinie filmu przyznany reżyserowi lub aktorowi oraz Klaps 2020 za film kryminalny, gangsterski, sensacyjny czyli kino akcji.


Propozycje filmów w ramach kwalifikacji to:
 
1. "Boże Ciało", reż. Jan Komasa
2. "Interior film", reż. Marek Lechki
3. "Malowany ptak",  reż. Vaclav Marhoul
4. "Hejter. Sala samobójców", reż. Jan Komasa
5. "Supernova", reż. Bartosz Kruhlik
6. "Wilkołak" , reż. Adrian Panek
8. "Obywatel Jones Mr. Jones", reż. Agnieszka Holland
9. "Wszystko dla mojej matki", reż. Malgorzata Imielska
10. "Krew Boga", reż. Bartek Konopka
11. "Ja teraz kłamię", reż. Paweł Borowski
12. "Monument", reż. Jagoda Szelc
13."Nic nie ginie", reż. Kalina Alabrudzinska
14. "Wspomnienie lata", reż. Adam Guziński
15. "Dziura w głowie", reż. Piotr Subbotko
16. "Ikar. Legenda Mietka Kosza", reż. Maciek Pieprzyca
18. "Zgniłe uszy", reż. Piotr Dylewski
19. "Proceder", reż. Michał Węgrzyn
20. "(Nie)znajomi", reż. Tadeusz Śliwa
 
Aktualne Informacje na temat programu KOZZI Film Festiwalu - 6. Festiwalu Filmu, Teatru i Książki będą na bieżąco publikowane na stronie internetowej: www.festiwal.norwid.net.pl
 
(Opracowane na podstawie tekstu Andrzeja Bucka)

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.