plakat ginkoWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida zaprasza

28 maja, godz. 18.00 na Czwartek Lubuski online z Agnieszką Ginko, zielonogórską poetką, pisarką, laureatką ogólnopolskich konkursów poetyckich. Spotkanie połączone z promocją najnowszego tomiku poezji „Modlitwa spod znaku Ryb”, wydanego przed Wydawnictwo Pro Libris.  

Prowadzenie: Elżbieta B. Kościucha-Wieczorek

Transmisja live - Facebook: 

Agnieszka Ginko-Humphries – poetka i pisarka, laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich. Publikuje pod nazwiskiem Ginko. Za poezję i prozę dla dzieci otrzymała w 2015 ogólnopolską Nagrodę Guliwer w Krainie Olbrzymów. Swoje wiersze publikowała w wielu czasopismach, m.in. Kresy, Opcje, Akant, Fraza, Pro Libris, Pegaz Lubuski, Jesteśmy, Relacje-Interpretacje, w londyńskich czasopismach The Wolf i Arts Professional, i serbskim Povelie. W 2017 opublikowała tomik wierszy „Kruche”, nominowany do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego. Autorka pięciu książek dla dzieci: wierszy „Ciotka Klotka i inne historie” (Pascal, 2010, wyróżnione w konkursie Książka Przyjazna Dziecku 2011),  „Podróż Srebrnego” (Wilga, 2014, finalistka Konkursu Makuszyńskiego 2014), „Tutlandia” (Media Rodzina 2013, nominowana do nagrody Książka Roku 2013 IBBY), „Tutlandia – Niespodzianki” (Media Rodzina 2015, wyróżnienie FENIKS 2016 na Targach Książki w Warszawie) oraz „Bajki z dżungli i oceanu” (Media Rodzina, 2018, umieszczona na Liście BIS PS IBBY, polecana przez jurorki konkursu #książkaroku2018 PS IBBY) i nominowany do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego. Autorka trzech książek dla nauczycieli i animatorów z zakresu edukacji kulturalnej (Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Grodzki). Tłumaczenia z zakresu kultury i sztuki publikowała min. w Gazecie Wyborczej, Dysonansach, Przekładańcu, wydawnictwach UJ i PWM, a także Zephyr Press, USA i Routledge, Wielka Brytania. Dwukrotnie nominowana do Nagrody A. Waśkiewicza Związku Literatów Polskich. W 2018 otrzymała Nagrodę Kulturalną Prezydenta Zielonej Góry, gdzie od 5 lat mieszka. Należy do Stowarzyszenia Jeszcze Żywych Poetów i Związku Literatów Polskich. Współpracuje z czasopismem „Pasje literackie”. Pracuje w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, jest koordynatorką Biblioteki Obcojęzycznej.

W kruchym, ulotnym, bliskim, szarym, zwykłym, delikatnym, w prostym geście kryje się podproże wieczności, „rozsiewa się dusza”[…].

Utwory w formie wypracowanej, choć niepozbawione dramatyzmu, przynoszą nastrój spokoju i wyciszenia. Wiersze nie są jednorodne, lecz spaja je podmiot mówiący – osoba, która szuka, wątpi, wykazuje postawę otwarta na transcendencję i ta postawa skutkuje. Modlitwa spod znaku Ryb jest zapisem duchowej drogi, którą człowiek musi samotnie przejść, by pogodzić się z tym co nieodwracalne i tym, co nieuchronne, odnaleźć siłę i cel. Finalnie osoba mówiąca w tych wierszach – którą można utożsamiać z samą autorką, osiąga dojrzałość. I jako człowiek, i jako poetka. Joanna Wawryk

 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.