PLAKAT L. MAZANWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze zaprasza

14 stycznia (wtorek), godz. 18.00, Sala im. Janusza Koniusza, al. Wojska Polskiego 9

na spotkanie autorskie z Leszkiem Mazanem, znanym dziennikarzem i publicystą, wielbicielem Krakowa, niezrównanym znawcą kultury naszych południowych sąsiadów. Spotkanie toczyć się będzie wokół Jego najnowszej publikacji pt. Naga prawda, czyli trzy rozbiory Polski zilustrowanej przez Piotra Fąfrowicza, cenionego malarza, ilustratora, grafika.

Założyciel i lider Polskiej Partii Łysych, przewodniczący Rady Błyskotliwych, Profesor Szwejkologii Stosowanej (tytuł nadany przez Czeską Akademię Haszkologiczną w 1997), Honorowy Hejnalista Mariacki, współtwórca krakauerologii tj. nauki o wyższości Krakowa nad resztą świata, opowie o mniej znanej stronie rozbiorów.  Bedzie to gratka dla miłośników historycznych ciekawostek, zabawnych anegdot i soczystych dowcipów. Polecamy dla odstresowania i podreparowania wiedzy o życiu w czasie zaborów.

Leszek Mazan – urodził się w 1942 w Nowym Sączu. Absolwent nowosądeckiego LO im. Jana Długosza i krakowskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wieloletni korespondent PAP w Pradze, redaktor tygodnika "Przekrój" (1974-2000). Autor licznych książek poświęconych Krakowowi, Galicji i czeskiej kulturze.

Naga prawda, czyli trzy rozbiory Polski
Książka powstała po części z powodu stulecia odzyskania niepodległości, po części dlatego, że dobrych ilustracji nie godzi się trzymać w szufladzie, trochę dla przypomnienia sobie własnych korzeni, a trochę dla żartu. Czy jest to podręcznik historii albo odkrywanie sensacji ubiegłego wieku? Raczej nie. Ale jeśli macie ochotę zagłębić się w klimaty sprzed stu laty, posłuchajcie gawędy, jak to z tymi rozbiorami było. Pomogą w tym obrazy Piotra Fąfrowicza i okraszone dowcipem komentarze niezrównanego Leszka Mazana.

Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.