PLAKAT dzień szwecjiBiblioteka Obcojęzyczna WiMBP im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze i Punkt Informacji Europejskiej "Europe Direct"serdecznie zapraszają na

Wieczór szwedzki - „Szwecja na wesoło”

4 grudnia br. (środa), sala im. Janusza Koniusza WiMBP w Zielonej Górze.

Będzie okazja do poznania wielu ciekawostek na temat szwedzkiego stylu życia, kultury i poczucia humoru.

Program:

godz. 17.00-17.30 - Spotkanie z Katarzyną Jaworską, podróżniczką (biuro podróży Exodus) na temat szwedzkich ciekawostek oraz prezentacja multimedialna „Szwecja na wesoło”.

  • godz. 17.30-19.30 - pokaz filmu „Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął” (komedia, 2013, reż. Felix Herngren) - ekranizacja bestsellerowej powieści Jonasa Jonassona. Jest to opowieść o życiowej podróży szwedzkiego Forresta Gumpa po ostatnich stu latach losów świata (zakupiono ponad milion egzemplarzy książki w samej Skandynawii!). Historia Allana Karlssona, który ucieka z domu opieki w setne urodziny, wierząc, że nigdy nie jest za późno, by zacząć wszystko od nowa. Wyskakuje przez okno i ucieka z ośrodka, inicjując tym samym serię przezabawnych i zaskakujących zdarzeń. Dowiadujemy się, że Allan podróżował po całym świecie i wykonując tajne misje, zawierał, między innymi, znajomość z generałem Franco, Stalinem, prezydentami USA Trumanem i Reaganem, Michaiłem Gorbaczowem oraz niezbyt lotnym bratem-bliźniakiem Alberta Einsteina. Ucieczka jest początkiem jego ostatniej i najbardziej emocjonującej przygody. Allan Karlsson znajduje walizkę wypakowaną po brzegi należącymi do narkotykowego bossa pieniędzmi, którą bez wahania kradnie...

Film odniósł ogromny międzynarodowy sukces, będąc wyświetlanym na ekranach w ponad 40 krajach, zarabiając ponad 52 miliony dolarów i stając się dzięki temu trzecim najlepiej zarabiającym szwedzkim filmem w historii.

Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy dla grup zorganizowanych, tel.: 68 4532638 (Biblioteka Obcojęzyczna).

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.