Wieczor Flamandzki malyW ramach 9. Festiwalu Literackiego im. Anny Tokarskiej w terminie od 19 do 22 listopada br. gościć będziemy poetów belgijskich.

Clou ich wizyty będzie spotkanie w dniu 20 listopada br. (środa), o godzinie 18.00 w sali im. Janusza Koniusza WiMBP im. Norwida w Zielonej Górze połączone z promocją Lubuskiego Pisma Literacko-Kulturalnego „Pro Libris”.

Wydaliśmy najnowszy numer (68-69), w którym – poza ważną treścią, na którą składają się proza, poezja, krytyka literacka, aktualia kulturalne lokalnych i ponadlokalnych autorów – umieszczona została twórczość poetów niderlandzkojęzycznych, w tym naszych gości. Flamandowie zaprezentują esej Carla De Stryckera (Dyrektor Poëziecentrum i redaktor naczelny „Poëziekrant”, największego czasopisma literackiego we Flandrii i w Holandii) pn. Przegląd współczesnej poezji flamandzkiej. Będą również czytać swoje wiersze w ojczystym języku, a ich polskie tłumaczenia będą wyświetlane na dużym ekranie, tak by zaproszeni goście mogli wysłuchać ich oryginalnych wersji i równocześnie śledzić wizualnie, rozumiejąc treść czytanych utworów. 

Ponadto członkowie redakcji „Pro Libris” opowiedzą o współpracy z belgijskimi twórcami, przebiegu dotychczasowych doświadczeń, planach na przyszłość.

W składzie reprezentacji belgijskich gości znajdą się:

Michaël Vandebril 

Urodził się w 1972. Debiutował w wydawnictwie De Bezige Bij tomem wierszy Het vertrek van Maeterlinck, którego druk był kilkakrotnie wznawiany na rynku wydawniczym. Za swój debiut otrzymał nagrodę Herman de Coninck Debuutprijs i nominację do C.Buddingh’-prijs. W 2014 pisał wiersze dla wysoko renomowanej gazety „De Morgen”. W 2016 pojawił się drugi tom wierszy New Romantics (Wydawnictwo Polis). W międzyczasie jego poezja ukazała się w ośmiu językach. Vandebril jest z wykształcenia prawnikiem i od 2003 r. pełni funkcję koordynatora Antwerpen Boekenstad, a także koordynatora artystycznego Antwerp UNESCO World Book Capital (2004). Współtwórca nowej organizacji literackiej VONK & Zonen. Przez kilka lat zasiadał w składzie redakcji pisma literackiego Deus ex Machina.

Els Moors (Poperinge, 1976) Flamandzka poetka i nowelistka, debiutowała tomem wierszy Er hangt een hoge lucht boven ons (Nieuw Amsterdam, 2006), nominowana do nagrody literackiej C.Buddingh’- prijs, uhoronowana za najlepszy debiut prestiżową nagrodą Herman de Coninckprijs. W 2008 debiutowała prozą z Het verlangen naar een eiland, w 2010 ukazał się jej zbiór opowiadań Vliegtijd (Wydawnictwo Nieuw Amsterdam). Za tom wierszy Liederen van een kapseizend paard (Wydawnictwo “het balanser” 2013), zdobyła J.C. Bloem price,  a także Prijs Letterkunde, prowincji West Vlaanderen. Zbiór ten został wydany również w języku francuskim (Edition Tétras Lyre). W 2015 ukazał się w Brueterich Press, przetłumaczony na język niemiecki Lieder vom pferd uber Bord. Els Moors jest docentem Creative Writing w Brukseli i Arnhem ArtEZ, a także redaktorem literackiego pisma “nY”. Od 2016 bierze udział jako jedna z niderlandzkojęzycznych poetek w ambitnym projekcie poetyckim, Europese poezieproject “Versopolis”. Od 2018 do 2020 pełni zaszczytną funkcję Dichter des Vaderlands (Narodowy Poeta Belgii).

Richard Foqué 

Urodził się w 1943 r., profesor emerytowany, architekt, inżynier i poeta. Pisze w języku niderlandzkim i angielskim. Debiutował w 1967 r. zbiorem wierszy Alleen kringen w „De bladen van de poëzie”. Od tego czasu opublikował 7 tomików poezji. W 2011 ukazało się 7 wierszy z 7 akwatintami (autorstwa artysty Andre Goezu),w dwujęzycznej bibliofilskiej serii niderlandzko-angielskiej, a także w The Oregon Songs w „The International Arts Magazine The Green Door”, Vol.6. Najnowsze wydane zbiory poezji to: De Grote Rokade (2012, Wydawnictwo P, Leuven) i Hier staan we (2015, Wydawnictwo P. Leuven). Publikuje w pismach literackich („Heibel”, „Yang”, „Grafiek + Gedichten”, „Revolver”, „Dighter”, „Balustrada”, „Gierik & Nieuw Vlaams Tijdschrift”) i w antologiach poezji. Jest kuratorem przy Dichter bij Beeld (muzeum rzeźby w Middelheim/Antwerpia), gdzie organizowane są stałe „wędrówki poetyckie”; współtwórcą Międzynarodowego Festiwalu Poezji Dichters in het Elzenveld (1993-2005). Zasiada w redakcji „Gierik & NVT”. Członek zarządu w Stowarzyszeniu Pisarzy Flamandzkich, członek Fellow of the World Literary Academy i International Academy of Poets.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.