PLAKAT AKTUALNY M.KniaziukWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze zaprasza
15 listopada (piątek) br. o godz. 18.00, hol Biblioteki
na wernisaż wystawy fotograficznej pt. "Szukamy Julii…" Mirosława Kniaziuka, zajmującego się zawodowo fotografią portretową, ślubną i eventową oraz Roberta Brusiło, specjalizującego się w fotografii reportażowej i portretowej, członków Lubuskiego Towarzystwa Fotograficznego.

„Zdjęcie to wyrażanie wrażeń. Jeżeli piękno nie będzie istnieć w nas samych, to jak w ogóle będziemy mogli je zobaczyć?”

Ernest Haas

 

O wystawie:

Mirosław Kniaziuk wraca w fotografii do tematu kobiety. Tytuł „Szukamy Julii…” ma być próbą wizualizacji obrazu kobiety, która jest ciągle zagadką. Jest jak tajemnicza Julia z dramatu Szekspira, która stała się bohaterką tragicznej miłości dwojga młodych ludzi. Prezentowana wystawa jest powrotem autora do portretu, tym razem klasycznego bez cyfrowej ingerencji.

Swoją przygodę z fotografią rozpoczął w czasie studiów, gdzie uprawiał dziennikarstwo – był przez cztery lata reporterem studenckiego pisma „Faktor” i prowadził w tym czasie Studencką Agencję Fotograficzną. Na studiach zorganizował 3 wystawy indywidualne, w tym dość śmiały projekt „Kobieta nieodkryta”.  

Fotografia jest w jego życiu pochodną zainteresowań malarstwem i teatrem. Doskonale czuje się
w fotografii reporterskiej, w tym tzw. street photography – fotografii ulicznej, ślubnej oraz eventowej.

W latach 1979-1982 uczestniczył w dziesięciu wystawach Grupy Fotografii Artystycznej „Nadodrze”, której przewodził artysta fotografik Czesław Łuniewicz. Otrzymał tutaj kilka nagród i wyróżnień – np. na Gorzowskich Konfrontacjach w 1981.

W 2002 zorganizował w Lubuskim Teatrze wystawę „Dziecko” wykonaną techniką cyfrową jako jeden
z pierwszych w województwie lubuskim, a w 2003 wystawę fotografii cyfrowej „Kobieta” – wystawianą późnej z powodzeniem w Warszawie w restauracji „U Pana Michała”.

W roku 2007 w przestrzeni Lubuskiego Teatru zaprezentował kolejną wystawę fotografii cyfrowej „Impresje Zielonogórskie” związaną tematycznie z miastem w ujęciu surrealistycznym.

Fotograf zaprosił do współpracy kolegę Roberta Brusiło, posiadającego spory dorobek w fotografii portretowej i reportażu. Robert Brusiło jest autorem wielu ciekawych reportaży związanych z życiem   artystycznym i społecznym miasta Zielona Góra.

W latach 2001-2019 dokumentował wszystkie imprezy winobraniowe, koncerty muzyczne, działania artystyczne w Zielonej Górze i województwie lubuskim. W roku 2016 zainteresował się fotografią portretową. W dużej mierze  kobietą, w której próbuje odkryć ukryte piękno i zmysłowość. W 2018 brał z powodzeniem udział w XXVIII Wojewódzkiej Wystawie Fotograficznej Żary 2018.

Obaj autorzy są aktywnymi członkami Lubuskiego Towarzystwa Fotograficznego, w ramach którego uczestniczyli w kilkunastu plenerach i wystawach.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.