wyzwania czytelnicze 2 pazdzernik

Pierwszy miesiąc „Wyzwań Czytelniczych 2” już za nami. W tej edycji konkursu poszerzyliśmy grono uczestników o uczniów klas 1- 3. Serdecznie gratulujemy wszystkim, którzy włączyli się do zabawy i podjęli wyzwanie. We wrześniu czytaliśmy książki, w których głównym bohaterem był chłopak. Nadesłane prace była na naprawdę wysokim poziomie, a wyróżnieni zostali:

- Kategoria klas 1-3 - Anka,

- Kategoria klas 4-6 - Superbasketaller

- Kategoria klas 7-8 – Blanka

Jeszcze raz gratulujemy!

Przed nami kolejne wyzwanie, w październiku czytamy książki, których akcja toczy się w Polsce. Im więcej prac dostarczonych, tym więcej punktów  i większa szansa na wygraną. Do zabawy można się dołączyć w każdym momencie, zapraszamy wszystkich kochających książki i nie tylko. Podejmij wyzwanie i baw się z nami.

Poniżej prace zwycięzców września.

Wypowiedzi można dostarczać mailowo na następujący adres poczty elektronicznej: biblioteka.pana.kleksa@biblioteka.zgora.pl lub dostarczyć osobiście do Biblioteki Pana Kleksa al. Wojska Polskiego 9, 65-077 Zielona Góra, tel.: 68 45-32-610 lub do dowolnej filii w mieście.

Pełen regulamin i karta zgłoszenia do pobrania poniżej.

Karta zgłoszeniowa

Oto prace zwycięzców września:

„Przeczytałam książkę pod tytułem „Kacper dorasta”. Ta książka bardzo mi się podobała. W tej książce jest napisane o dorastającym chłopcu. Na przykład: o tym jak chłopiec rośnie albo o tym ile musi jeść gdy będzie starszy. Książka opowiada też o tym co lubią chłopcy. W książce jest dużo ilustracji. Polecam tą książkę innym.”

- Anka

"Cześć wszystkim!

W tym miesiącu moją recenzją jest wiersz, który jednocześnie można rapować:

Gang  Godziny Duchów,

to fajna książka jest,

Ten kto ją czyta,

zawsze jest the best.

I choć los  dzieciaków

już na włosku stał,

Gang Godziny Duchów wcale się nie bał.

Zachęcam do czytania,

By nie nudzić się

Rzuć w krzaki telefon

Polubisz  wtedy książkę

A książka polubi Cię!!!

Polecam „Gang Godziny Duchów” Davida Williamsa."

- Superbasketballer

"Książka pt. „Chłopiec w pasiastej piżamie” John’a Boyne’a to historia 8 letniego Bruna, syna niemieckiego oficera mianowanego na komendanta obozu koncentracyjnego w Polsce. Akcja powieści rozgrywa się podczas II wojny światowej, gdzie Bruno wraz z starszą od niego siostrą oraz z rodzicami musi przeprowadzić się z Berlina do okupowanej Polski. Ta zmiana nie ucieszyła chłopca. W nowym miejscu nie uczęszczał już do szkoły, tęsknił za kolegami i czuł się samotny. Jego mama miała podobne problemy z zaklimatyzowaniem się. Jedynie starsza siostra i ojciec bardzo dobrze odnaleźli się w nowej sytuacji.

Pewnego dnia Bruno, z okna swojego pokoju zauważył szereg zabudowań i uważał, że musi być to jakaś farma. Podchodząc bliżej dostrzegł drut kolczasty oraz mnóstwo dorosłych i dzieci ubranych w pasiaste ubrania. Pomyślał, że ci ludzie mają sporo wolnego czasu na zabawę. Małego Bruna bawiło to, że ludzie ci chodzą ubrani w piżamy. Nie docierało do chłopca, że za kolczastym ogrodzeniem rozgrywa się prawdziwy dramat. Rodzice zabronili chłopcu wychodzenia poza teren domu, a pytania o dziwny zapach od strony farmy lekceważyli. Któregoś dnia Bruno złamał zakaz i wymykając się z domu poznał Schmula, który był żydowskim więźniem obozu.

Schmul, choć był rówieśnikiem Bruna, to miał pełną świadomość w jakiej znalazł się sytuacji i otaczającego go świata. Nie mógł zrozumieć jak to możliwe, że Bruno zazdrości jemu kolegów i zabaw. Między niemieckim synem oficera a młodym Żydem zrodziła się prawdziwa przyjaźń.

Ta książka bardzo dobrze ukazuje II wojnę światową i życie w obozie koncentracyjnym oczami dzieci. Autor ukazuje nam dwa różne światy, dwóch chłopców w tym samym wieku ale z tak różnych domów. Tak podobnych, a tak różnych. Widzimy ogromny kontrast. Książka uświadamia nam jak inny los spotykał dzieci żydowskie i niemieckie. I o ile przez całą lekturę zdarzało mi się pośmiać z dziecięcej niewinności Bruna, nawet czasem cieszyłam się z jego niewiedzy i braku świadomości otaczającego go świata, to bardzo poruszyło mnie zakończenie tej książki. Uważam, że książka John’a Boyne’a pt. „Chłopiec w pasiastej piżamie” powinna znaleźć się na liście obowiązkowych lektur i służyć ku przestrodze mojemu pokoleniu, które już wkrótce opowieści o niemieckich obozach zagłady zapomni".

- Blanka