HOLCentrum Dokumentacji i Badań Mediów Lubuskich Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze oraz Komisja Prasoznawcza Polskiej Akademii Nauk Oddział w Krakowie zapraszają w dniach 19-20 września 2019 na międzynarodową konferencję naukową na temat: „Winiarstwo lubuskie a media – perspektywa trzydziestolecia 1989-2019".

Wydarzenie pod Honorowym Patronatem Elżbiety Anny Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego.

Odrodzenie lubuskiego winiarstwa jest faktem, który dociera nie tylko do świadomości mieszkańców całej Polski, ale także poza jej granice. Wina z licznych i coraz lepiej prosperujących lubuskich winnic mają już swoich fanów i koneserów. Mamy już polskie wino, które zachwyca gości i mieszkańców budując markę województwa lubuskiego.
Celem konferencji jest próba spojrzenia na tradycję i współczesność lubuskiego winiarstwa pod kątem szeroko pojmowanych mediów – od książki i prasy, poprzez radio, telewizję i Internet.
Podsumujemy minione trzydziestolecie, nakreślimy medialny obraz lubuskiego winiarstwa – jego główne wątki i przemiany. Wspólnie z przedsiębiorcami, samorządowcami i dziennikarzami, zastanowimy się w jaki sposób wspierać medialnie tak dobrze rozwijającą się gałąź gospodarki regionu, jak ją popularyzować i kreować jej wizerunek.
Ściśle określone ramy chronologiczne i geograficzne nie wykluczają uwzględnienia szerszego kontekstu historycznego, politycznego, ekonomicznego i kulturowego. Trudno bowiem pominąć wielowiekową obecność wina na polskim stole, winiarskie tradycje sprzed 1945 roku – obce i rodzime, do których w różny sposób wciąż się nawiązuje (w pamięci Ziemi Lubuskiej wciąż żywe są wspomnienia hucznie obchodzonych winobrań w okresie PRL). Nie sposób nie odnieść się do przemian obyczajów, w tym struktury spożycia napojów alkoholowych po 1989 r., w której wino zajmuje coraz więcej miejsca.
Wśród zagadnień podczas konferencji m.in.: wino na polskim stole – tradycja i współczesność, wino, winnice oraz winiarstwo lubuskie w literaturze, książce i prasie, radiu i telewizji, filmie, muzyce i piosence; wino, winnice i winiarstwo lubuskie w przestrzeni polskiego i światowego Internetu, reklamie, a także w perspektywie bibliologicznej, bibliograficznej, muzealniczej i kolekcjonerskiej oraz wino u naszych przyjaciół – narodów miast partnerskich Zielonej Góry.

Konferencji towarzyszy w łączniku Biblioteki wystawa „Lubuskie winiarstwo" prezentująca eksponaty z zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej, Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz repredukcje fotografii z prywatnych kolekcji.

Konferencja została zrealizowana przy pomocy finansowej Województwa Lubuskiego

Więcej o Konferencji oraz szczegółowy program na stronie: http://konferencja.norwid.net.pl/program

Konferencja zaproszenie 1

Konferencja zaproszenie2

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.