Wystawa „Amerykański Zachód” – 28.05-30.06.2019 parter Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Wojewódzkiej im. C. Norwida

Wystawa fotogramów została zorganizowana przez Bibliotekę Obcojęzyczną WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze we współpracy z Ambasadą USA w ramach programu "Ameryka w twojej bibliotece" realizowanego od 2013 przez Bibliotekę. Amerykański Zachód kojarzy się nam z barwnym, dzikim i zachwycającym obrazem natury. Widoki znane z wielu kolorowych filmów, wspaniałe dzieła natury, które przechodzą czasem nawet najśmielsze wyobrażenia. Wystawa fotograficzna na którą składa się 60 barwnych zdjęć ukazuje piękno tamtych terenów. Autorem zdjęć jest Wiesław Pikul, od lat 70-tych zamieszkały w USA. Przewędrował tysiące mil by móc spojrzeć przez obiektyw aparatu fotograficznego na to, co najpiękniejsze w USA. Od 1997r. jest członkiem klubu fotograficznego Wright Camera Club w Chicago. Bierze udział wielu konkursach fotograficznych, gdzie zdobywa dziesiątki nagród i wyróżnień. Jego zdjęcia wykorzystywane były wielokrotnie w kalendarzach publikowanych zarówno w USA, jak i w Polsce.

Biblioteka Obcojęzyczna WiMBP współpracuje z Ambasadą USA przy organizacji wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych poświęconych Stanom Zjednoczonym, w tym wystaw, ale także zapraszając prelegentów na prezentacje i warsztaty. W ramach programu „Ameryka@twojej bibliotece” Biblioteka Obcojęzyczna WiMBP otrzymuje od Ambasady USA książki w języku angielskim, w tym do nauki języka oraz wersje uproszczone, dostosowane do różnych poziomów znajomości angielskiego, od poczatkującego do zaawansowanego.  Otrzymuje również klasykę amerykańską oraz współczesne powieści. W Bibliotece Obcojęzycznej dostępne są również bezpłatnie bazy amerykańskie E-library, w których można wyszukiwać artykuły naukowe i książki potrzebne np. przy pisaniu prac licencjackich i magisterskich.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.