antoszWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida zaprasza od 5 marca do galerii na wystawę Malarstwo Karoliny Antosz, żarskiej artystki, malarki.

Finisaż wystawy 25 marca br., godz. 18.00, galeria Biblioteki Norwida.

 Karolina Antosz ­–urodzona w 1983 roku w Zielonej Górze. W roku 2004 ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. St. Wyspiańskiego w Jeleniej Górze-Cieplicach. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Andrzeja Dobrzanieckiego uzyskała w 2010 r. w Instytucie Sztuk Pięknych w Zielonej Górze. Głównie zajmuje się malarstwem olejnym, kolażem i kaligrafią. Mieszka i tworzy w Żarach.

Karolina o sobie ...

„Nie wyobrażam sobie mojego życia bez obcowania ze światem, który rodzi się pod moim pędzlem, na dziewiczej bieli płótna, zaskakując mnie za każdym razem. Aromat oleju lnianego i terpentyny działają na moje zmysły. Buduję przestrzenie pełne barw i światła. Świat ukazujący cały wachlarz moich emocji od głębokiego pełnego szarości smutku do ,,różowej” radości. Całe życie dorastałam w przekonaniu, że będę tworzyć. Patrzę więc na świat, oczami artysty a przedmioty zamieniam w obrazy. Próbuję budować abstrakcyjne kompozycje, poszukując odpowiedniej formy, barwnych zestawień tworząc nowe rzeczywistości, wprowadzając odbiorcę w sugestywną przestrzeń ulicy.”

***

„Nie spotyka się zbyt często artystki tak cichej, delikatnej i skromnej jako kobiety i jednocześnie tak ekspresyjnej i emocjonalnej jako malarki. Różnorodność przekazu, bogactwo zawarte w tkance malarskiej, gamie barwnej, co cechy jej twórczości. Niezwykłość jej malarstwa należy rozpatrywać właśnie w kontekście nagłych zmian podejścia do treści i technik. Wizerunki przedmiotów uśpione  w wibrującym świetle, przedstawione w sposób realistyczny, w następnej odsłonie graniczą z abstrakcją. A to wszystko tworzone krótkimi uderzeniami pędzla, które na innym płótnie stają się wydłużone i zamaszyste. W połączeniu z liternictwem i nawiązaniem do sztuki ulicy artystka wprowadza odbiorcę w każdym z cyklów obrazów w odmienną rzeczywistość.  

Karolina Antosz to artystka niezwykle pracowita i ciągle poszukująca, lecz z pewnością nie błądząca. Oby światło wibrujące w jej pracach prowadziło ją przez trudne i kręte drogi do artystycznego spełnienia.”

                                                                                                                                   Beata Chudy

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.