mam pomysłMediateka Szklana Pułapka (Palmiarnia Zielonogórska) serdecznie zaprasza na warsztaty "Mam pomysł", prowadzone przez Liliannę Jeleń. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-12 lat wraz z opiekunami, obejmują warsztaty plastyczne.

Obowiązują zapisy telefoniczne: 68 475 18 07.

2 lutego, godz.16.45. Ilość miejsc ograniczona.

Zapraszamy.

slam2018 2Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida oraz zielonogórski oddział Związku Literatów Polskich zapraszają 25 stycznia br. (czwartek), do udziału  w 3. Zielonogórskim Slamie Poetyckim ph. Noworoczne wierszowanie. 

Czekamy na wszystkich chętnych, którzy chcą wziąć udział w rywalizacji! Slam będzie okazją do poetyckich wypowiedzi zarówno młodych, uczących się warsztatu, niezrzeszonych jak i twórców zawodowych, zrzeszonych w stowarzyszeniach i związkach pisarskich.

Przygotujcie zestaw minimum 5 wierszy własnego autorstwa publikowanych, jak  i nieopublikowanych, i zaprezentujcie je w kolejnych etapach slamu! Zgłoszenia przyjmujemy na pół godziny przed rozpoczęciem konkursu!

Na zwycięzcę – Mistrza Slamu – czeka atrakcyjna nagroda! Jest nią czytnik e-booków, ufundowany przez Bibliotekę Norwida. Mistrza Slamu wyłania – drogą głosowania – zgromadzona publiczność!   

3. Zielonogórski Slam Poetycki prowadzić będzie Robert Rudiak.          

Zasady udziału w 3. Zielonogórskim Slamie Poetyckim określa załączony Regulamin.

Zapraszamy 25 stycznia, godz. 18.00, galeria Biblioteki Norwida.

Zapraszamy. Wstęp wolny!

 

plakat rysunek satyryczny-1Od 15 stycznia w Filii nr 1 czynna jest wystawa rysunku satyrycznego „Samolot-lotnisko-latanie”. Temat bardzo uniwersalny i pora karnawału są bardzo dobrą okazją, aby się pośmiać i przypomnieć wybrane rysunki nadesłane na XIV Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny w 2012 roku.

Zagadnienie latania było dla rysowników bardzo inspirujące, o czym świadczyła nadesłana wówczas rekordowa ilość prac. Na wystawie zobaczymy samoloty i pełniące ich role miotły, anioły, Ikary i inne statki powietrzne. Obecne są też „tanie loty” i „odloty” w różnym tego słowa znaczeniu. Lądowania awaryjne, piloci, stewardesy i oczywiście pasażerowie uwiecznieni w bardziej lub mniej romantycznych sytuacjach w powietrzu i na ziemi czyli codzienne obrazki z lotnisk. Wszystko w krzywym zwierciadle satyry.

Wystawę można oglądać do 19 lutego.

Leonard CohenWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze zaprasza  28 stycznia br. (niedziela), godz. 17.00, sala widowiskowa Norwida, na wieczór ballad Leonarda Cohena w wykonaniu Cezarego Żołyńskiego, aktora Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim przy akompaniamencie: Przemysława Raminiaka – piano, Mariusza Ambrożuka – akordeon, Marka Popisa – gitara.

Gospodarz Salonu Andrzej Buck.

Wstęp wolny! Zapraszamy.

Leonard Cohen (1934-2016) – legendarny kanadyjski poeta, pisarz i piosenkarz, jeden  z najważniejszych muzyków ostatnich pięćdziesięciu lat, twórca tak niezwykłych ballad, jak „Suzanne”, „Bird on a Wire” czy „Hallelujah”, ale także ważnych dzieł literackich z tomem poezji „Księga miłosierdzia” i powieścią „Piękni przegrani” na czele. Kariera artystyczna Leonarda Cohena rozpoczęła się w 1956 roku od publikacji pierwszego tomu poezji Let Us Compare Mythologies (Porównajmy mitologie). Autor wydał także dwie powieści: The Favourite Game (Ulubiona gra) i Beautiful Losers (Piękni przegrani) oraz dziesięć tomów poetyckich w tym Stranger Music: Selected Poems and Songs (Muzyka nieznajomego: Wybrane wiersze i piosenki) i Book of Longing (Księga tęsknoty). W okresie działalności piosenkarskiej, który objął niemal półwiecze, nagrał czternaście albumów studyjnych. Ostatni z nich, You Want It Darker, ukazał się w 2016 roku. Cohen został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame w 2008, otrzymał Grammy Lifetime Achievement Award w 2010 oraz Glenn Gould Prize w 2011.


Cezary Żołyński – aktor i reżyser teatralny, także pisarz. Ur. 26 maja 1964 roku w Wałbrzychu. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną we Wrocławiu (1989). Aktor Teatru Dramatycznego w Legnicy (1989-1992), Teatru Dramatycznego w Elblągu (1992-1993) i Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie (od 1994). Zagrał epizody w serialach telewizyjnych: Pierwsza miłość (2004), Fala zbrodni (2004) i Warto kochać (2005), a w 2009 roku jedną z ról w filmie fabularnym pt. Gwiazdy w czerni. W 2006 roku został uhonorowany nagrodą Pierścienia Melpomeny dla najlepszego aktora gorzowskiego.

Miłośnik filmowej sagi fantastycznej Gwiezdne Wojny (1977-2005, reż. G. Lucas). Członek elitarnego ogólnopolskiego Legionu 501 i prezes gorzowskiego fandomu Dagobah.

 

Biblioteka Obcojęzyczna w Norwidzie zaprasza wszystkich chętnych do współpracy przy organizacji Wieczoru ukraińskiego, który planujemy na marzec 2018. Chcemy przybliżyć kulturę oraz tradycje ukraińskie naszym czytelnikom. Pragniemy również zachęcić ukraińskich mieszkańców Zielonej Góry do korzystania z oferty czytelniczej i kulturalnej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida. Kontakt: Biblioteka Obcojęzyczna w Norwidzie, tel.: 68 4532638, Al. Wojska Polskiego 9.

Czekamy na pomysły dotyczące promocji kultury ukraińskiej.

Poszukujemy również książek w języku ukraińskim w dobrym stanie (najchętniej czytana jest literatura piękna).

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.