MAM POMYSŁ - PLAKATTo coś dla Ciebie! Masz ciekawy pomysł na kreatywne działanie i masz od 6 do 12 lat? Zgłoś się do Mediateki Szklana Pułapka (Palmiarnia Zielonogórska).

"Mam pomysł", to spotkania dla dzieci, prowadzone przez dzieci. W październiku razem z Julią Miłoszewską wypróbujemy jej pomysł na "coś" twórczego i niezwykłego. Przyjdź, zobacz, podziałaj z nami, a jeśli chcesz, zostaniesz autorem kolejnego spotkania. Gwarantowana świetna zabawa. 


Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-12 lat wraz z opiekunami, obejmują warsztaty plastyczne.

Obowiązują zapisy telefoniczne. 
Ilość miejsc ograniczona. Tel. 68 475 18 07

plakatyWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w ramach obchodów 196. rocznicy urodzin Cypriana Norwida – wybitnego poety, prozaika, dramatopisarza, rzeźbiarza, malarza i rysownika, a także patrona zielonogórskiej Biblioteki zaprasza 23 września br. (sobota) na Dzień Otwarty Biblioteki.
Dla odwiedzających przygotowaliśmy wiele niespodzianek! W Muzeum Ilustracji Książkowej będzie wyjątkowa okazja zobaczenia 5 oryginalnych rysunków Cypriana Norwida, które pochodzą ze sztambucha rodziny Turnów z roku 1846. Będzie także możliwość zwiedzenia całego Muzeum z prezentacją innych ciekawych dokumentów dawnych z bogatej kolekcji zbiorów specjalnych WiMBP.
Dla tych, którzy chcą poszerzyć lub sprawdzić swoją wiedzę o życiu i twórczości Cypriana Norwida, a jednocześnie poznać miejsca zielonogórskiej książnicy, w których eksponowana jest pamięć o naszym patronie, przygotowaliśmy urodzinowy konkurs ph. Zaczytani w Norwidzie z atrakcyjnymi nagrodami!

Zwycięzca otrzyma czytnik e-booków z miesięcznym dostępem do bazy Legimi! Ponadto Instytut Książki ufundował laureatom Konkursu koszulki z nadrukiem autoportretu Cypriana Norwida! Sprawdź się w urodzinowym Konkursie! Zapraszamy!

Dzień Otwarty Biblioteki:

11.00-14.00                   Zwiedzanie Muzeum Ilustracji Książkowejoraz prezentacja  najciekawszych dokumentów dawnych z bogatej kolekcji zbiorów specjalnych WiMBP, w tym oryginalnych rysunków Cypriana Kamila Norwida, patrona zielonogórskiej Biblioteki.

12.00-14.00                  Zaczytani w Norwidzie
–  urodzinowy konkurs z zadaniami realizowanymi w 8 wyznaczonych punktach w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej. Ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród.

regulamin konkursu

norwid

Po raz kolejny rozstrzygnięta została edycja Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im.  Eugeniusza Paukszty. W dużej mierze realizowane w Kargowej zdarzenia są kontynuacją idei głoszonych przez literata związanego z tym miejscem – Eugeniusza Pauksztę, popularnego w latach 50. i 60. ubiegłego wieku powieściopisarza i publicysty, autora książek, w tym powieści obyczajowych i historycznych, tomów opowiadań oraz powieści dla młodzieży. Paukszta poruszał najczęściej problematykę Ziem Północnych i Zachodnich w kontekście integracji powojennej, kształtowaniu się polskości, wzrastania młodego pokolenia. Czasy są już inne, wartości przyświecające tym działaniom pozostały niezmienne – kolejnym pokoleniom wpaja się umiłowanie małych ojczyzn oraz pielęgnowanie najbliższego środowiska. Te zamierzenia kultywują organizatorzy Konkursu, które obrazuje naczelna maksyma: Małe Ojczyzny – pogranicze kultur i regionów. Wśród organizatorów (Gminne Centrum Kultury Biblioteka Publiczna im. Eugeniusza Paukszty w Kargowej, Zarząd Oddziału Związku Literatów Polskich w Zielonej Górze, Stowarzyszenie Gmin Rzeczpospolitej Polskiej Region Kozła  oraz Wielkopolskie Towarzystwo Kulturalne w Poznaniu) znajduje się także Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze, która od lat wspiera i nagłaśnia ten ważny dla regionu Konkurs.

werdykt

PLAKAT.WASKIEWICZWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze zaprasza 21 września br. (czwartek), godz. 18.00 do Klubu Pro Libris na promocję zbiorku przepisów kulinarnych Jedzenie jest niezdrowe. Ale przyjemne… Andrzeja K. Waśkiewicza, pod red. Eugeniusza Kurzawy. Po promocji odbędzie się pokaz kulinarny oraz degustacja. Wydarzenie inauguruje obchody 196. urodzin patrona Biblioteki – Cypriana Kamila Norwida.

…intencją jej redaktora, Eugeniusza  Kurzawy było przede wszystkim pokazanie czytelnikowi zupełnie nieznanej pasji bardzo poważnego skądinąd krytyka i analityka literatury polskiej. […] Przeważyły argumenty Eugeniusza, że mieszkający już wtedy w Gdańsku jego przyjaciel „…ma ciekawe, nieortodoksyjne poglądy na temat jedzenia, różnych dań i przygotowywania potraw”. I to właśnie jest celna definicja zawartości najnowszej publikacji. Zarówno barwnie „podanych”, popartych profesjonalną wiedzą oraz anegdotą przepisów na porządne, staropolskie i uwspółcześnione dania jak i ciepłych wspomnień żony Anny oraz czworga dawno dorosłych dzieci, które zachowały w serdecznej pamięci celebrowanie posiłków przy wspólnym stole i codzienne relacje z troskliwym, zaprzyjaźnionym z nimi tatą. Krystyna Konecka

Andrzej Krzysztof Waśkiewicz – poeta, krytyk, edytor, badacz literatury współczesnej, ur. 22 czerwca 1941 w Warszawie, zm. 11 lipca 2012 w Gdańsku. Po upadku powstania warszawskiego, w czasie którego zginął jego ojciec, opuścił wraz z matką stolicę. W 1946 oboje znaleźli się na Ziemiach Odzyskanych. Tu uczęszczał do szkół podstawowych w kilku miejscowościach. W 1960 ukończył Technikum Rolnicze w Szprotawie, a w 1961 Studium Bibliotekarskie w Jarocinie. W 1970 uzyskał dyplom polonisty na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W 1961 podjął pracę
w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zielonej Górze, potem w oddziale „Gazety Chłopskiej” (1963 – 1966), następnie w dwutygodniku „Nadodrze”, do 1979. W tym okresie związał się
z warszawską Orientacją Poetycką „Hybrydy” (1960-71). W 1979 przeprowadził się z Zielonej Góry do Gdańska, gdzie  przez blisko ćwierć wieku redagował pismo „Autograf”, a także „Gdański Rocznik Kulturalny”. Pracował natomiast w warszawskiej Młodzieżowej Agencji Wydawniczej, tam też współredagował z Jerzym Leszinem-Koperskim pismo artystyczne „Integracje”.
W 1967 został członkiem Związku Literatów Polskich (m.in. był przewodniczącym Komisji Kwalifikacyjnej ZG ZLP, od 2011 wiceprezesem Zarządu Głównego ZLP). Jako poeta debiutował
w 1961 wierszem pt. „Odejście”, a jako krytyk w 1962 recenzją tomu M. Białoszewskiego pt. „Droga do Mylnych wzruszeń”. Laureat wielu nagród, w tym tygodnika „Fakty”, Nagrody Artystycznej GTBS, „Pióra”, im. Ryszarda Milczewskiego-Bruno, im. Klemena Janickiego, Prezydenta Miasta Gdańska, Międzynarodowego Listopada Poetyckiego w Poznaniu, Międzynarodowego Dnia Poezji oraz im. Jarosława Iwaszkiewicza „za całokształt twórczości”.  

wladyslawklepkaMediateka Szklana Pułapka serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy Władysława Klępki "Kompozycje wertykalne". Artysta zaprezentuje prace w technice papier barwny ręcznie czerpany. 

Władysław Klępka jest także poetą, członkiem Związku Literatów Polskich, oraz Stowarzyszenia Jeszcze Żywych Poetów w Zielonej Górze. 

Zapraszamy, 26 września o godz. 18.00 do Szklanej Pułapki (Palmiarnia Zielonogórska).

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.