JUSTYNA SOBOLEWSKAWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze zaprasza 21 listopada br. (wtorek), godz. 18.00, na kolejne ważne wydarzenie w ramach Festiwalu Literackiego im. Anny Tokarskiej Proza Poetów. Naszym gościem będzie Justyna Sobolewska – krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika „Polityka”, kuratorka Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, autorka m.in. "Książki o czytaniu". Publikacja ta będzie motywem przewodnim rozmowy, którą moderować będzie dr Joanna Kapica-Curzytek.

Justyna Sobolewska – krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika „Polityka”", kuratorka Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Redagowała dział książkowy w „Przekroju”, pracowała jako redaktor w dziale kultury „Dziennika”. Publikowała szkice o literaturze i wywiady w „Odrze”, „Kresach”, „Res Publice Nowej”, „Kursywie” i „Arte”. Pisała recenzje książkowe i felietony w „Gazecie Wyborczej”, „Nowych Książkach”, „Tygodniku Powszechnym” oraz „Przeglądzie Politycznym”. Autorka „Książki o czytaniu” oraz współautorka książek „Jestem mamą” i antologii opowiadań „Projekt mężczyzna”. Jurorka Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej „Angelus” i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius”. Laureatka PIK-owego Lauru (2015) przyznawanego przez Polską Izbę Książki za popularyzację czytelnictwa w kategorii mediów drukowanych.

Wszyscy jesteśmy czytelnikami. Mamy swoje ulubione książki, miejsca do czytania, sposoby układania na półkach i wspomnienia związane z czytaniem. Ale samą „anatomią czytania” nie zaprzątamy sobie głowy zbyt często. Bardziej zajmuje nas treść książek. Tymczasem nasze zwyczaje czytelnicze, sposoby ustawiania książek, zakładania stron, ulubione miejsca do czytania - wszystko to mówi o nas wiele. A książki, które czytaliśmy przez całe życie, w naszej pamięci układają się w rodzaj autobiografii. Pamiętamy o pewnych wydarzeniach, uczuciach, przełomach właśnie w związku z lekturami, które wtedy czytaliśmy. Wędrowanie śladem książek czasem otwiera kolejne szufladki w pamięci.

W Polsce nie mamy wielu takich książek o książkach i czytaniu - w przeciwieństwie choćby do literatury anglosaskiej - książka Justyny Sobolewskiej stara się tę lukę wypełnić. Składa się z głosów wielu czytelników i jest tak naprawdę nieukończona, bo każdy mógłby dodać do niej coś od siebie. Może też być zachętą do tego, by każdy czytelnik sporządził sobie własny katalog przyjemności związanych z czytaniem. (Źródło opisu: Wydawnictwo Iskry).

Spotkanie z Justyną Sobolewską
21 listopada 2017 roku, godz. 18.00
Prowadzenie: dr Joanna Kapica-Curzytek
Biblioteka Norwida, al. Wojska Polskiego 9

proza poetów 2017Tegoroczna edycja Festiwalu koncentruje się wokół nurtu biografii literackich. Do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy autorki bestsellerowych biografii, które intrygująco przedstawiły życie i twórczość czołowych przedstawicieli literatury polskiej przełomu XIX i XX wieku, m.in.: Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego), Bruno Schulza, Jarosława Iwaszkiewicza oraz współczesnych twórców: Zdzisława Beksińskiego czy Jerzego Pilcha. Naszymi gośćmi będą cenione reportażystki, historyczki literatury i sztuki, krytyczki literackie, ale równocześnie, poetki, prozaiczki, teatrolożki: Agata Tuszyńska, Justyna Sobolewska, Małgorzata Czyńska, Anna Król, Magdalena Grzebałkowska oraz Ewelina Pietrowiak, reżyserka teatralna i operowa, scenografka, która przeprowadziła wywiad rzekę z Jerzym Pilchem.

Obok głównego nurtu biograficznego proponujemy spotkania autorskie oraz warsztaty pisarskie ze znaną  niemiecką pisarką, dziennikarką, autorką popularnych kryminałów i trillerów – Elisabeth Herrmann.

Festiwal popularyzuje także szeroko rozumianą kulturę w formie wydarzeń artystycznych, spektakli słowa, recitali i koncertów. W tegorocznej edycji z recitalem O!powieści o kobietach wystąpią Grzegorz Tomczak – poeta, kompozytor, autor tekstów piosenek, artysta estradowy oraz Iwona Loranc – aktorka, pieśniarka, laureatka nagrody Grand Prix Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Ponadto odbędzie się specjalna edycja Krakowskiego Salonu Poezji w Zielonej Górze. W programie pt. A kaz tyz Polska wg scenariusza Andrzeja Bucka opartego na tekstach Stanisława Wyspiańskiego, Juliana Tuwima, Antoniego Słonimskiego, Jana Lechonia i Andrzeja Trzebińskiego, wystąpi aktor filmowy i teatralny Lech Dyblik.

Festiwal to także działania plastyczne inspirowane twórczością literacką – Ogrody Leśmiana zaprezentują grafiki Stanisława Ożoga – artysty z Rzeszowa, Fantastyczna Zielona Góra w ujęciu Igora Myszkiewicza – grafikę komputerową i komiksową zielonogórskiego artysty, malarza, ilustratora.

Zwieńczeniem 7. Festiwalu Literackiego im. Anny Tokarskiej Proza Poetów będą wydarzenia ph. Festiwal Młodym, skierowane przede wszystkim do młodych odbiorców. Mediateka Góra Mediów, główny ich pomysłodawca i organizator, oferuje: konkurs wiedzy o książkach J.K. Rowling, warsztaty rysunku komiksowego, performatywne czytanie fragmentów książki Przeklęto dziecko J.K. Rowling z udziałem znanych Zielonogórzan połączone z pokazem chemicznym przygotowanym przez Krainę Eksperymentów.
Festiwal Młodym zakończy spotkanie autorskie z popularnym pisarzem science fiction i fantasy Andrzejem Ziemiańskim.

Zapraszamy! Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym harmonogramem Festiwalu! Przed każdym wydarzeniem będą dodatkowe informacje!

Harmonogram 7. FESTIWALU LITERACKIEGO IM. ANNY TOKARSKIEJ PROZA POETÓW

 1  2-1  

xxxZapraszamy zielonogórskie szkoły podstawowe do udziału w Konkursie wiedzy o książce „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. Konkurs dotyczy uczniów klas IV i V.

Szkoły wytypują trzech najlepszych uczniów, którzy stanowić będą reprezentację w konkursie przeprowadzonym w Bibliotece. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane będę drogą elektroniczną od 8 do 15  listopada. Wystarczy wypełnić kartę uczestnictwa i przesłać  na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., w temacie wpisując: HARRY POTTER.

Karta dostępna będzie w tym artykule od 8 listopada.

Karta zgłoszenia do pobrania (MS Word)

Karty przesłane przed ww. terminem nie będą brały udziału w konkursie.

Finał odbędzie się 29 listopada (środa) br. o godz. 10.00 w sali wykładowej (II piętro) Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze. Zmierzą się w nim reprezentacje 4 szkół, które najszybciej nadeślą poprawnie wypełnioną kartę zgłoszenia*. Konkurs składać się będzie z konkurencji tekstowych oraz audiowizualnych i dotyczyć będzie książki J.K. Rowling „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. Wyniki oceniać będzie trzyosobowe jury złożone z pracowników Biblioteki. Dodatkowe punkty rozdane będą zarówno za doping przybyłej z reprezentacją publiczności, jak i liczbę przebranych w kostiumy osób.

Regulamin Konkursu

Zapraszamy serdecznie do udziału. Do wygrania cenne nagrody rzeczowe i upominki, a wszystko w atmosferze dobrej zabawy i rywalizacji fair play!

 

Zapraszamy również 30 listopada (czwartek)  o godz. 10.00 na głośne czytanie fragmentów książki o Harrym Potterze. Lektorami będą: Ida Ochocka, Agnieszka Hryniewicz i Ernest Nita. Całości towarzyszyć będzie Kraina Eksperymentów, która na oczach publiczności ważyć będzie magiczne eliksiry! Impreza odbędzie się w Centrum Bibliotecznym dla Dzieci i Młodziezży - Bibliotece Pana Kleksa.

Obowiązują zapisy pod numerem telefonu 68 45 32 615.

UWAGA!

LISTA SZKÓŁ, KTÓRE ZAKWALIFIKOWAŁY SIĘ DO KONKURSU:

1. ZESPÓŁ EDUKACYJNY NR 9

2. NIEPUBLICZNA SZKOŁA IM. MARII MONTESSORI

3. SZKOŁA PODSTAWOWA NR 18

4 SZKOŁA PODSTAWOWA NR 15

 

 

Przedsięwzięcia realizowane w ramach 7. Festiwalu Literackiego im. Anny Tokarskiej „Proza Poetów”.

kleksomania 2017KLEKSOMANIAK 2017 – ruszamy!  Konkurs literacko – kreatywny dla klas IV-V SP!

Już po raz dziewiąty zapraszamy trzyosobowe drużyny z klas czwartych i piątych do konkursu z wiedzy o przygodach Pana Kleksa.

Szczegółowe informacje w regulaminie.

Czytajcie już dziś i zgłaszajcie się do walki o tytuł „Kleksomaniaka roku 2017”!!!

 

regulamin

załącznik do regulaminu WORD

załącznik do regulaminu PDF

 

 

 

LILIANNA LILU BATORYFilia nr 4 przy ul.Podgórnej 45 zaprasza na wystawę prac Lilianny Lilu Batory, prezentowaną w ramach cyklu „Pasje naszych czytelników”.
Lilianna Lilu Batory urodziła w 1962 w Małomicach. Ukończyła Liceum Plastyczne we Wrocławiu.
Studia na PWSSP w Poznaniu (1986-1991) w pracowni Piotra C. Kowalskiego i Andrzeja Leśnika.
Dyplom z wyróżnieniem z grafiki uzyskała w 1992. "Ceną wolności jest samotność. A u jej początku byli we dwoje. Tylko osobność jest zawsze czytelna, choć dyskretnie zakryta karnawałową maską, lub całunem skrywającym oczy. On nie chce, Oni nie mogą się spotkać, dotknąć, zrozumieć… A może Ona nie chce pozwolić, aby ktoś wszedł w Jej mozolnie ułożony świat. Jest pewna wyznaczonych granic. Jest pewna wytyczonych dróg. Jest pewna statusu wartości, a mówi, że winne są Buty nie do pary… "

Iwona Peryt-Gierasimczuk

 Wystawa prezentowana będzie od 06 listopada 2017 r. do 31 grudnia 2017 r. w godzinach otwarcia biblioteki.

 Zapraszamy

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.