wasilewskiWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida zaprasza 24 maja br. (czwartek), godz. 18.00, Klub Pro Libris im. Andrzeja K. Waśkiewicza na promocję książki Bezdomnych gromady niemałe. Dyskurs imigracyjny na łamach prasy amerykańskiej (1875-1924) dr. Krzysztofa Wasilewskiego.
Prowadzenie: dr hab. Radosław Domke, prof. UZ.

Statua Wolności została wzniesiona dla uczczenia stulecia amerykańskiej Deklaracji Niepodległości. Jej współczesna interpretacja – jako latarni wskazującej kierunek tułaczom z całego świata – zyskała powszechne uznanie dopiero wiele lat później. W tym czasie zmieniło się same postrzeganie imigracji w USA. Amerykańska prasa często przedstawiała poszczególne narodowości – zwłaszcza z Azji oraz Europy Południowej i Wschodniej – przez pryzmat zagrożenia ekonomicznego, społecznego i politycznego, jakie miały one nieść dla „anglosaskiego rdzenia” Stanów Zjednoczonych. Stereotypy narodowe i etniczne, rasistowskie teorie czy też dehumanizacja pewnych kategorii osób znamionowały dyskurs imigracyjny na łamach amerykańskich czasopism począwszy od drugiej połowy XIX w. do lat 20. XX w. Krytyczny stosunek prasy do imigracji wpłynął m.in. na ustawodawstwo. Począwszy od pierwszej ustawy federalnej regulującej napływ obcokrajowców w 1875 r., a skończywszy na systemie kwot narodowościowych, które zakończyły okres masowej imigracji w 1924 r., kolejne kategorie osób były wykluczane z prawa do emigracji do USA.

Mimo upływu lat i innej rzeczywistości społeczno-politycznej, wiele z elementów ówczesnego dyskursu jest nadal obecnych w mediach. Trudno wyrokować, w jakim kierunku potoczy się bieżąca debata w Stanach Zjednoczonych. Czy doprowadzi ona do zaostrzenia polityki imigracyjnej, a w konsekwencji do zamknięcia amerykańskich granic przed nowymi kategoriami osób? Jak całą debatę przedstawią media? Jak wykorzystają ją politycy? Warto przyjrzeć się temu jak amerykańska prasa z końca XIX w. i początku XX w. przedstawiała imigrantów i imigrację – oczekując nie odpowiedzi na współczesne problemy, lecz odkrywając mechanizmy, które decydują o medialnym ramowaniu zdarzeń i zjawisk. Wszystko inne pozostaje zaś kwestią interpretacji – tak jak znaczenie Statui Wolności.

Chociaż książka dotyczy - wydawałoby się - dalekiej przeszłości, zawarte w niej wnioski mogą być pomocne w analizie bieżącej debaty medialnej na temat imigracji i imigrantów. Jak trafnie dowodzi tego autor, pewne stereotypy i lęki wobec "obcego" są dzisiaj równie aktualne, co na przełomie XIX i XXw.
- prof. dr hab. Grzegorz Piwnicki

Krzysztof Wasilewski – doktor historii i medioznawca, prowadzi badania nad kwestią imigracji i prasy w USA na przełomie XIX i XX w., pracownik gorzowskiej książnicy. Współpracuje z krajową prasą społeczno-polityczną, m.in. z tygodnikiem „Przegląd”, „Dziennikiem Trybuna” oraz portalem „Trybuna.eu”. Był pomysłodawcą, a w latach 2012-2014 także redaktorem naczelnym, półrocznika naukowego pt. „Przegląd Polsko-Polonijny”.

PLAKAT -STREET WYSTAWAFilia nr 1 przy ul. Ptasiej 32 zaprasza 22 maja na godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotograficznej „Street” Janusza Tylewicza.

Wystawa czynna od 21 maja do 30 czerwca br.

Janusz Tylewicz:
Fotografuje amatorsko od 1969, początkowo w Kole Fotograficznym przy Powiatowym Domu Kultury w Szprotawie. Ostatnio zajmował się fotorelacjami z powstawania ruchu społecznego lekarzy i ich działań w ramach „Porozumienia Zielonogórskiego”, którego jest współzałożycielem. Obecnie jest członkiem klubu „FOTOKRATES” działającego przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Zielonej Górze.
Pasjonuje się fotografiami, ulubionymi aparatami są: LEICA X-1 i SONY alfa 7 II.
Ulica jest najbliżej nas, tuż obok. Nic więc dziwnego, że wielu zaczyna swoją fotograficzną przygodę właśnie od niej. Między fotografowaniem na ulicy, a fotografią uliczną jest jednak spora różnica. W fotografii ulicznej liczy się przede wszystkim dyskrecja. Im mniej będziemy rzucać się w oczy, tym większe prawdopodobieństwo, że wykonamy ciekawe zdjęcia. Fotografia uliczna wymaga wciskania spustu migawki, jedynie w sytuacjach, które naprawdę na to zasługują. Starajmy się obserwować świat przez obiektyw, i tak fotografować żeby ze zdjęć wynikało, co chcemy powiedzieć.

sobkowiakWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze zaprasza 17 maja br. (czwartek), godz. 18.00, Kub Pro Libris im. Andrzeja K. Waśkiewicza
w półwiecze twórczości Czesława Sobkowiaka na promocję Jego najnowszego tomiku poetyckiego Jedno miejsce. Prowadzenie: profesor Małgorzata Mikołajczak. Wiersze czytać będzie Jolanta Pytel.

Czesław Sobkowiak urodził się 3 maja 1950 roku w Jaromierzu. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Debiutował wierszem w 1967 r. w „Nadodrzu”. Zawodowo związany był kolejno: z Państwową Wyższą Szkołą Teatralną we Wrocławiu, z Estradą Ziemi Lubuskiej, z redakcją pisma kulturalnego „Nadodrze”, z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Zielonej Górze, z Muzeum Ziemi Lubuskiej. Przez wiele lat był sekretarzem literackim Michała Kaziowa.

Literacko współpracował z następującymi pismami: „Autograf”, „Aspekty”, „Nadodrze”, „Odra”, „Nowe Nadodrze”, „Nad Odrą”, „Komunikaty”, „Gazeta Lubuska”, „Lamus”, „Kronika Ziemi Żarskiej”, „Pegaz Lubuski”, „Pro Libris”, a także z Radiem Zachód.

Wydał do chwili obecnej następujące zbiory poezji: W białej koszuli (1970), Powieść
w odcinkach
(1974), Razem (1974), Potrzeba zjednoczenia (1976), Zapis (1976), Bezsenność (1977), Okolica słońca (1979), Pokażę się tobie (1984), Słowa do troski (1989), Na własny rachunek (1993), Wstęp do milczenia (1993), Wszystko tu jeszcze (1994), Wybór wierszy (1996), Postać w bieli (1999), Światło przed nocą (1999), Pomiędzy (2015; dodatek poetycki do albumu plastycznego Adama Bagińskiego), Kilka słów oraz tomy prozy: Rzeka powrotna (2013), Prolegomene do Michała Kaziowa. Zajmuje się także krytyką literacką.

Jest laureatem wielu konkursów poetyckich, m.in.: Nagrody Twórczej Młodych „Zielone Grono”, konkursów winobraniowych w Zielonej Górze, Czerwonej Róży w Gdańsku                    oraz Konkursu im. Jana Śpiewaka w Świdwinie. Trzykrotnie (1996, 2002, 2014) otrzymał Lubuski Wawrzyn Literacki.

motyleW Filii nr 1 przy Ptasiej prezentujemy kolejną wystawę. Na ekspozycji zobaczymy najpiękniejsze okazy motyli m.in. z krajów Azji i Afryki. Zbiory pochodzą z kolekcji Elżbiety Gaińskiej, która gromadziła je ponad 30 lat. Na co dzień ta cenna kolekcja licząca ponad 60 okazów skrywana jest przed słońcem w ciemnej szafie. Dzięki temu motyle zachowują pełnię barw przez długie lata. Wyjątkowo jej właścicielka zgodziła się pokazać ją w Filii nr 1 na Ptasiej.

Wystawa oglądać można od 2 maja do 29 czerwca.

plakat - DODAJMY ZUZI SKRZYDEŁKomitet Społeczny oraz pracownicy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze wspierają małą Zuzię Milewską, wnuczkę pracownicy Biblioteki.

25 maja 2018 zapraszamy do uczestnictwa w akcji  charytatywnej „Dodajmy Zuzi skrzydeł”!

Wstęp za dobrowolną wpłatą do puszki!

W programie:

godz. 12-17

  •          Warsztaty artystyczne dla dzieci;
  •          Bazarek rozmaitości z domowymi wypiekami i rękodziełem.

godz. 17-19

  •         Koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Elektryk” z CKZiU w Nowej Soli;
  •          Licytacja cennych przedmiotów przekazanych od darczyńców Sprawdź co możesz wylicytować!
  •          Występ Halinki Bohuty-Stąpel oraz Tomasza Marczewskiego z kabaretu Hallo.

Dziewięcioletnia Zuzia była do pewnego czasu zdrowym, pogodnym dzieckiem. Problemy pojawiły się po 9. miesiącu życia. Nagle zatrzymała się w rozwoju, zaczęła tracić zainteresowanie otaczającym ją światem, przestała mówić, pojawiły się wielkie różnice między nią a siostrą bliźniaczką. Rozpoznano Zespół Retta, chorobę która zamyka Zuzię w jej własnym ciele. Na dzisiaj jest to choroba nieuleczalna i postępująca, uniemożliwiająca jej samodzielne funkcjonowanie.

Dzięki rehabilitacji Zuzia robi bardzo duże postępy. Same turnusy to jednak aż 15 tys. zł rocznie. Są to bardzo wysokie koszty, których rodzina nie jest w stanie zebrać, chociaż robi to z ogromnym zaangażowaniem i energią. Pomóżmy w zakupie niezbędnego sprzętu i dalszej rehabilitacji Zuzi.

Zapraszamy 25 maja 2018 do uczestnictwa w akcji charytatywnej „Dodajmy Zuzi skrzydeł”!!!
Dołącz Do Akcji!  Razem możemy Wszystko!


Zuzi można też pomagać wpłacając dowolną kwotę na konto Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko” 77-400 Złotów, Stawnica 33, NIP 767-15-85-965, KRS 0000186434, koniecznie w tytule „dla Zuzanny Milewskiej, symbol 136 / M

wpłaty krajowe PLN: 89 8944 0003 0000 2088 2000 0010

wpłaty zagraniczne EUR: kod SWIFT (BIC) GBW CPL PP 76 8944 0003 0000 2088 2000 0050

wpłaty zagraniczne USD: kod SWIFT (BIC) GBW CPL PP 97 8944 0003 0000 2088 2000 0060

lub przeznaczyć 1% podatku na wspierającą Zuzię Fundację „Słoneczko” KRS 0000186434, koniecznie w tytule „na leczenie Zuzanny Milewskiej, symbol 136 / M

 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.