F II 1720 1Tegoroczne wręczenie Wawrzynów Lubuskich, które odbędzie się w Bibliotece Norwida 27 lutego 2020 r. o godz. 18.00, zbiega się z otwarciem wystawy poświęconej Januszowi Koniuszowi pt. „Od słowa do słowa”. 29 marca minie trzecia rocznica śmierci pisarza.

W 2019 r. córka Janusza Koniusza, Donata Wolska, uporządkowała archiwum prywatne ojca. Efekty tej pracy stały się okazją do zaprezentowania nigdy nie pokazywanych pamiątek rodzinnych, literackich i zawodowych. Dopełniają one i uzupełniają obraz Janusza Koniusza, osoby która należała do aktywnych i obecnych przez kilkadziesiąt lat na mapie kulturalnej Zielonej Góry, która wywarła duży wpływ na kształt życia literackiego miasta i regionu.

 Na wystawie zobaczymy:

- dorobek literacki Koniusza (tomiki poetyckie, utwory prozatorskie, reportaże i słuchowiska),

- bogaty efekt prac redakcyjnych i wydawnictw Lubuskiego Towarzystwa Kultury, w którym prężnie działał,

- fotografie dokumentujące wszechstronną aktywność  Janusza Koniusza jako animatora życia kulturalnego w regionie, współtwórcy czasopisma „Nadodrze”, gospodarza spotkań z pisarzami z kraju i zagranicy,

- bogatą korespondencję z polskim środowiskiem literackim,

- wiele prywatnych pamiątek pisarza takich jak: fotografie rodzinne, zdjęcia z przyjaciółmi z młodości, świadectwo maturalne, legitymacje członkowskie, medale i odznaczenia,

- pamiątki śląskie, z ukochanego Sosnowca i Zagłębia Dąbrowskiego czyli poetycko nazwanego przez niego Trójkąta Trzech Cesarzy,

- kolekcję książek z dedykacjami znanych osobistości polskiego życia literackiego.

O tej kolekcji, której część znalazła się na wystawie pisał tak:   

„Nie jestem przysłowiowym łowcą autografów, gdyż każda pasja zabiera przede wszystkim czas. Może poza Günterem Grassem, którego autograf nie wiem dlaczego, po prostu chciałem mieć, do żadnego z pisarzy nie robiłem specjalnych podchodów. Ponadto zawsze wydawało mi się, że przecież będzie jeszcze okazja, więc po co się spieszyć. W mojej domowej bibliotece uzbierało się około pięciuset książek z dedykacjami i autografów ich autorów. […] Są to książki pisarzy z różnych półek. Pisarzy wybitnych i zupełnie nieznanych. Autografów tych drugich mam rzecz jasna więcej. Pisarzy różnych pokoleń. Polskich i obcych. Dobry los sprawił, że z jednymi na moment znalazłem się w zasięgu ręki. I do tego jeszcze z ich książką. Z innymi zaś moja znajomość, może nawet przyjaźń, trwała latami, więc mam ich książek z dedykacjami kilka. […]. Każda dedykacja wbrew pozorom, mówi i o jej autorze, i o jej adresacie. Często o miejscu i czasie, w którym została napisana. Wspomina jakąś wspólnie przeżytą chwilę”.

Wystawa czynna będzie do 27 marca 2020 w Galerii Biblioteki Norwida.

fot. Czesław Łuniewicz

We wtorek, 18 lutego br. w Bibliotece Norwida odbył się briefing prasowy, na którym poznaliśmy nominowanych i wyróżnionych do Lubuskich Wawrzynów 2019. W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyli: dr Andrzej Buck (Dyrektor WiMBP im, Cypriana Norwida w Zielonej Górze), dr Przemysław Bartkowiak (koordynator Lubuskich Wawrzynów 2019), Anna Polus (sekretarz Lubuskiego Wawrzynu Dziennikarskiego), Agnieszka Ginko-Humphries (sekretarz Lubuskiego Wawrzynu Literackiego) oraz dr Janusz Łastowiecki (sekretarz Lubuskiego Wawrzynu Naukowego). Organizatorzy przedstawili nazwiska autorów oraz tytuły prac typowanych do poszczególnych kategorii tegorocznego Konkursu.

W ramach Lubuskiego Wawrzynu Literackiego w tym roku obradowały dwie kapituły: prozy i poezji. Jury poszczególnych kategorii, jak co roku, podjęły decyzję w oparciu o regulaminy Konkursu.

Dyrektor Biblioteki Norwida przedstawił główne idee Lubuskich Wawrzynów, podziękował współorganizatorom, partnerom, patronom i sponsorom Konkursu. Ponadto dyr. Andrzej Buck oficjalnie zapowiedział uroczystą Galę Lubuskich Wawrzynów 2019 oraz zaprosił do udziału w specjalnie przygotowanej na tę okazję wystawie, poświęconej poecie Januszowi Koniuszowi, zatytułowanej „Od słowa do słowa”.

Koordynator Lubuskich Wawrzynów, dr Przemysław Bartkowiak, krótko podsumował przebieg Konkursu. W tegorocznej edycji nadesłano 85 zgłoszeń.
Oto jak przedstawia się statystyka:
2019 rok
Lubuski Wawrzyn Literacki - 42 pozycje zgłoszone (17 Proza, 25 Poezja)
Lubuski Wawrzyn Naukowy - 25 pozycji zgłoszonych (13 naukowy, 12 popularnonaukowych)
Lubuski Wawrzyn Dziennikarski - 18 zgłoszeń (72 materiały dziennikarskie)
2018 rok
Lubuski Wawrzyn Literacki - 36 pozycji zgłoszonych
Lubuski Wawrzyn Naukowy - 25 pozycji zgłoszonych
Lubuski Wawrzyn Dziennikarski - 21 zgłoszeń (84 materiały dziennikarskie)

Sekretarze poszczególnych kategorii konkursowych zaprezentowali listy nominowanych i wyróżnionych do tegorocznych Lubuskich Wawrzynów.

Lubuski Wawrzyn Literacki
1.    Hanna Bilińska-Stecyszyn, "Pelunia", Lubniewice, Związek Literatów Polskich, Oddział w Zielonej Górze, 2019.
2.    Hanna Chmielewska, "w poszukiwaniu łaski", Liberum Verbum, Wrocław 2019. 
3.    Beata Patrycja Klary, "martwia", Zaułek Wydawniczy Pomyłka, Szczecin 2019.
4.    Justyna Koronkiewicz, "Naturalna kolej rzeczy", Pro Libris, Zielona Góra 2019.
5.    Marek Krukowski, "Jamimoje", Marek Krukowski, Zielona Góra 2019.
6.    Zofia Mąkosa, "Wendyjska winnica – Winne miasto", Publicat, Poznań 2019.
7.    Marzena Więcek, "Hekabe Suka liże wiatr", Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, Zielona Góra, 2019.
8.    Marek Lobo Wojciechowski, "Dzień kreta", Wydawnictwo kwadratura, Łódź 2019.
9.    Leszek Libera
10.   Jolanta Pytel
11.   Ireneusz Krzysztof Szmidt

Lubuski Wawrzyn Naukowy
1.  Ryszard Asienkiewicz, Józef Tatarczuk, Artur Wandycz, "Dziecko lubuskie. Poziom rozwoju fizycznego chłopców i dziewcząt w wieku 7-18 lat w świetle wybranych czynników społecznych i środowiskowych. Normy biologiczne", Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Zielonogórskiego, Zielona Góra 2019.
2.  Grzegorz Biszczanik, "Nieznane twarze Zielonej Góry", Stowarzyszenie FORUM ART, Zielona Góra 2019.
3. Jacek Kotuła, "W służbie św. Apolonii. Rozwój lecznictwa stomatologicznego w Zielonej Górze w latach 1945-1989", Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Zielonogórskiego, Zielona Góra 2019.
4. "Literaci w Gorzowie. Pod skrzydłami Pegaza", Związek Literatów Polskich w Gorzowie Wielkopolskim, Gorzów Wielkopolski 2019.
5. "Lubuskie zamki i pałace w obiektywie Adama Sowy", red. Igor Myszkiewicz, Stowarzyszenie FORUM ART, Zielona Góra 2019.
6. Beata A. Orłowska, Krzysztof Wasilewski, "Kresy Wschodnie II RP we współczesnej pamięci zbiorowej mieszkańców Ziemi Lubuskiej", Wydawnictwo Naukowe Akademii im. Jakuba z Paradyża, Gorzów Wielkopolski 2019.

Lubuski Wawrzyn Dziennikarski

1. Zbigniew Borek - Gazeta Lubuska

 • "Kulisy śmierci szefa antyterrorystów" [29-30.06.2019].
 • "Ja bohater? Jeśli już, to dla syna – mówi Andriej, który uratował ludzi z ognia" [22-23.06.2019].
 • "Jak z pobicia zrobić pogrom" [20-21.07.2019].
 • Reportaż „Ile razy trzeba się schylić” w zbiorze „Wstając z kolan. Reportaże o dobrej zmianie” Prószyński i S-ka; Warszawa 2019.

2. Cezary Galek - Radio Zachód1. Gdzie jest kolczyk Karin Wolff [29.12.2019].

 • "80 lat miłości do Wilna" [19.07.2019].
 • "Brudne ręce" [27.07.2019].
 • "Rodzi się nadzieja" [20.12.2019].

3. Kamil Hypki - Radio Zachód1. Granica [1.09.2019].

 • "Nie zostawiłem was" [8.09.2019].
 • "Sześciu z Żagania" [29.09.2019].
 • "Oderblick" [6.10.2019].

4. Mateusz Pojnar - Tygodnik Krąg

 • "Świat chłopca z autyzmem" [2.04.2019].
 • "Epitafium dla Stanisława Łomnickiego, bezdomnego artysty" [10.09.2019].
 • "Martyna Kierczyńska zamknie się w klatce" [24.09.2019].
 • "Robiła grafiki dla Washington Post czy amerykańskiego >Playboya<. Kim jest Ewelina Dymek?" [15.10.2019].

5. Elżbieta Wozowczyk-Leszko - Radio Zachód

 • "Pionierka" [9.01.2019].
 • "Jesteśmy częścią natury" [13.11.2019].
 • "Lekcja migania" [16.10.2019].
 • "Nie jesteśmy niewidzialni" [4.12.2019].


Ostatecznych laureatów tegorocznego Konkursu, poznamy podczas finałowej Gali, która odbędzie się 27 lutego 2020 r. o godz. 18.00 w Sali im. Janusza Koniusza w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze. Uroczystość będzie także transmitowana w Internecie.

Wszelkie informacje dotyczące Konkursu dostępne są na stronie internetowej: www.wawrzyny.norwid.net.pl 

 

LUBUSKIE WAWRZYNY 2019

Organizatorzy:

Współorganizatorzy:

Partnerzy:

Patronat honorowy:

Patronat medialny:

Sponsorzy:

 logotypy wawrzyn 2019

Bralczyk plakatWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida oraz Dyskusyjny Klub Książki zapraszają

na spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem, wybitnym językoznawcą, specjalistą w zakresie języka mediów, reklamy i polityki oraz jednym z najpopularniejszych autorytetów w dziedzinie języka polskiego.

Wydarzenie odbędzie się 26 lutego br. (środa). Spotkanie poprzedzi II Lubuskie Dyktando Ortograficzne. Autorem tekstu, z którym zmierzą się uczestnicy „ortograficznej walki z bykami" jest sam prof. Jerzy Bralczyk.

Sfinansowano ze środków Instytutu Książki w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

 

Program:

godz. 17.00 - II Lubuskie Dyktando Ortograficzne

godz. 18.00 - Spotkanie autorskie z prof. Jerzym Bralczykiem. Prowadzenie: Agnieszka Sobiak.

Prof. Jerzy Bralczyk jest autorem kilkudziesięciu książek (mi.in.: "Zwierzyniec", "Pokochawszy. O miłości w języku" (wspólnie z żoną Lucyną Kirwil) "Na drugie Stanisław. Nowa księga imion", "500 zdań polskich", "Wszystko zależy od przyimka", "Jeść!!!", "Rozmowy przy stole", "Świat bez słowa"), felietonów pisanych do „Wiedzy i Życia", programów telewizyjnych – „Mówi się" i „Na słówko", prowadzi także codzienną audycję radiową „Słowo o słowie", a na niezliczonych spotkaniach autorskich w całej Polsce uczy i bawi słuchaczy udowadniając, że język ojczysty to fascynujący temat. Jest także wykładowcą na Uniwersytecie SWPS oraz w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego i wiceprzewodniczącym Rady Języka Polskiego. Za swe osiągnięcia został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Po spotkania będzie możliwość zakupu książek autora.

Warunki udziału w Dyktandzie:

- Dyktando skierowane jest do osób, które ukończyły 16 lat (w przypadku osób niepełnoletnich wymagane jest specjalne oświadczenie rodziców - dostępne w karcie zgłoszeniowej)

- Liczba miejsc ograniczona do 100 osób, które jako pierwsze zarejestrują się poprzez elektroniczny formularz rejestracyjny lub osobiście dostarczą Kartę Zgłoszenia do siedziby Organizatorów. Decyduje kolejność zgłoszeń!

- Zgłoszenia przyjmowane będą osobiście lub poprzez elektroniczny formularz rejestracyjny od godz. 9.00 w poniedziałek, 24 lutego br. do godz. 12.00 w środę, 26 lutego br.

- Uczestnicy Dyktanda powinni przybyć 26 lutego br., w godz. 15.30 – 16.50 w celu zakończenia rejestracji, okazując się dokumentem stwierdzającym tożsamość ze zdjęciem oraz podpisując

Listę obecności.

 

 

Regulamin II Lubuskiego Dyktanda Ortograficznego

Karta zgłoszenia udziału w Dyktandzie - pełnoletni

Karta zgłoszenia udziału w Dyktandzie - niepełnoletni

PLAKATFilia nr 1 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze przy ul. Ptasiej 32 zaprasza do obejrzenia

wystawy Ewy Horodyskiej "HIMALAJE – bo marzenia się spełniają!"

Na spotkaniu pokaz slajdów z wyprawy!

Wystawa czynna do 7 marca 2020 r., ul. Ptasia 32.

Ewa Horodyska - miłośniczka górskich wędrówek od zawsze, uprawiająca trekking. Na przestrzeni lat przemierzyła niejednokrotnie wszystkie pasma polskich gór. W 2017 r. w ciągu 19 dni w grupie 4 osób przeszła Główny Szlak Beskidzki o długości 520 km.

Marzeniem Ewy Horodyskiej od dawna było zobaczyć najwyższe góry świata, jakimi są Himalaje. W 2019 r. spełniło się to wielkie marzenie, bowiem wyruszyła wspólnie z wieloletnią towarzyszką wędrówek na trekking wokół masywu Annapurny w Himalajach nepalskich.

Podczas trekkingu towarzyszyły ośnieżone dostojne siedmio i ośmiotysięczniki, liczne mosty zawieszone nad wzburzonymi rzekami, buddyjskie stupy, roślinność od bujnej subtropikalnej po surowe, szare skały, autentyczne gościnne wioski, w których czas się zatrzymał.
Celem ostatecznym trekkingu była przełęcz Thorung La Pass na wys.5 416 m n.p.m., najwyżej położona przełęcz dostępna dla trekkersów.
Himalaje to uczta dla oczu, szczególnie dla ludzi umiłowanych w górach.

plakat popr. M.CHOMONTWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze zaprasza 

do obejrzenia wystawy fotograficznej Magia w pejzażu Małgorzaty Chomont, współzałożycielki i wiceprezes Zielonogórskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Wystawa będzie czynna do 17 lutego w holu Biblioteki.

Małgorzata Chomont

Dzieciństwo spędziła w Ostrzeszowie. Obecnie mieszka w Warszawie, choć przez wiele lat miejscem jej życia była Zielona Góra. Jest współzałożycielką i wiceprezesem Zielonogórskiego Towarzystwa Fotograficznego, a także członkiem Stowarzyszenia Przeciw Nicości propagującego fotografię artystyczną modern piktorializm. Od roku 2015 – instruktor w zakresie fotografii krajobrazu w Szkole Fotografii Pawła Sulatyckiego w Zielonej Górze, natomiast w Warszawie prowadzi spotkania fotograficzne, których tematem jest również fotografia krajobrazu. Jest zdeklarowaną wielbicielką pejzażu. W krajobrazie stara się wyłonić ten motyw, który definiuje wyjątkowość chwili.

Fotografuje i pisze wiersze z pasji i zamiłowania. Imperatywem jej działań artystycznych jest wyjątkowa wrażliwość na otaczający świat, podziw dla otaczającej przyrody. Zarówno w kadrach jak i w wierszach zamyka ulotne chwile tworząc jednocześnie swoistą opowieść o życiu.

Poezja i obraz – to moje antidotum na sprostowanie tego pozagniatanego, niekiedy bardzo nieestetycznie, życia. Podczas moich wędrówek z aparatem znajduję to „coś”, co teraz już mogę nazwać – znajduję swój kolorowy kawałek życia.

Uczestniczka 29 wystaw zbiorowych w Polsce (od 2013 r.)., w tym 12 w ramach Zielonogórskiego Towarzystwa Fotograficznego.

​ Autorka 8 wystaw indywidualnych:

 • "Ten moment",   Warszawa, Biblioteka Publiczna w dz. Bemowo (luty 2018);
 • "W zaopatrzeniu”,   Ostrzeszów, Kino Teatr Piast (lipiec 2018);
 • "W drodze",   Warszawa, Wolskie Centrum Kultury (wrzesień 2018);
 • "Kraina Winem Płynąca",   Goczałkowice Zdrój (październik 2018);
 • "Ekspedycje - Dwa Światy",   Warszawa (luty 2019);
 • "Pomiędzy",   Wilanów, Centrum Kultury (kwiecień 2019);
 • "Ulotność Chwil",   Warszawa (kwiecień 2019);
 • "Dopóki Ptaki Śpiewają",   Zielona Góra, Biblioteka Norwida (listopad 2019).

W 2019 roku wydała tomik wierszy "Dopóki Ptaki Śpiewają". Wiersze publikowane w pismach literackich: „Pro Libris”, „Akant” oraz prezentowane na wieczorkach poetyckich. ​

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.