festiwalWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze wraz z partnerami: Dyskusyjnymi Klubami Książki, Zielonogórskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku, Związkiem Literatów Polskich Oddział w Zielonej Górze, Stowarzyszeniem Jeszcze Żywych Poetów oraz Lubuskim Stowarzyszeniem Miłośników Działań Kulturalnych DEBIUT zapraszają do udziału w Festiwalu Literackim im. Anny Tokarskiej 6. Proza Poetów. Tegoroczna edycja trwa od 15 listopada do 11 grudnia br.

Festiwal Literacki im. Anny Tokarskiej Proza Poetów to projekt cykliczny, realizowany
w Bibliotece Norwida, już po raz szósty. Obok spotkań autorskich z uznanymi prozaikami i poetami, promocji bestsellerów czytelniczych, Festiwal popularyzuje szeroko rozumianą kulturę w formie wydarzeń artystycznych, spektakli słowa, recitali i koncertów. W ten ogólnopolski wymiar Festiwalu wpisane są działania popularyzujące życie literackie i kulturalne naszego regionu. Stąd patronka Festiwalu i jej twórczość, a także spotkania z lubuskimi poetami, prozaikami, artystami, którzy
w znaczący sposób zaznaczają swoją obecność na mapie lubuskiej literatury i kultury.

Serdecznie zapraszamy!

Program Festiwalu w pdf

Szczegółowy program Festiwalu poniżej:

6 listopada (niedziela)
Forpoczta Festiwalu
Krakowski Salon Poezji w Zielonej Górze.
Miłosz, Herbert, Szymborska… czyta Maja Komorowska, wybitna aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna, pedagog i profesor Akademii Teatralnej w Warszawie.
W programie: rozmowa o książce Pytania, które się nie kończą Mai Komorowskiej i Tadeusza Sobolewskiego.
godz. 12.00, sala kameralna Filharmonii Zielonogórskiej. Obowiązują bezpłatne wejściówki, dostępne w Informacji katalogowej WiMBP (parter) od 3 listopada br. w godz. 10.00-19.00.

15 listopada (wtorek)
Inauguracja Festiwalu
Anna Tokarska… wiersze poetki, patronki Festiwalu w interpretacji Barbary Konarskiej, Danuty Kuleszyńskiej, Bożeny Rudkiewicz, Danuty Wesołowskiej – słuchaczek Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Ponadto wernisaż Stygmaty błękitu (instalacje, malarstwo, poezja) Małgorzaty Gołębiewicz, artystki z Mirostowic Dolnych.
Małgorzata Gołębiewicz – studia w Instytucie Sztuki i Kultury Plastycznej  WSP w Zielonej Górze. Studia uzupełniające sztuka zintegrowana na ASP we Wrocławiu, historia na UAM w Poznaniu.
Dyplom w pracowni rysunku prof. Jana Berdyszaka w 1996 roku.
godz. 16.00,17.00 Sala Dębowa oraz Galeria Biblioteki Norwida.

16 listopada (środa)
Festiwal dzieciom
Zaczarowany świat Joanny Papuzińskiej – spotkanie autorskie z poetką, autorką bajek i wierszy dla dzieci, profesor nauk humanistycznych
godz. 12.00, Sala Dębowa Biblioteki Norwida.

17 listopada (czwartek)
Pogodna biel dobrego samopoczucia
– promocja tomiku wierszy Pauliny Korzeniewskiej, poetki, tłumaczki, filologa angielskiego, doktorantki w Instytucie Neofilologii UZ
Prowadzenie: Mirosława Szott.
Wieczór połączony z promocją wydania Lubuskiego Pisma Literacko-Kulturalnego Pro Libris nr 50-54.

22 listopada (wtorek)
Warsztaty pisarskie
dla licealistów z udziałem Katarzyny Bondy.
godz. 13.00, Mediateka Góra Mediów. Impreza zamknięta.

Lubuskie śledztwo kryminalne– panel dyskusyjny z udziałem lubuskich prozaików: Krzysztofa Koziołka, Łukasza Kotwickiego, Przemysława Piotrowskiego oraz gościa specjalnego Katarzyny Bondy. Prowadzenie: Alfred Siatecki.
godz. 17.00, Sala Dębowa.

Spotkanie autorskie z Katarzyną Bondą –  najpopularniejszą autorką powieści kryminalnych w Polsce, dokumentalistką, dziennikarką oraz scenarzystką. Prowadzenie: dr Wolfgang Brylla.
godz.18.00, Sala Dębowa.

23 listopada (środa)
Droga do piekła
– promocja książki Przemysława Piotrowskiego, prozaika, autora powieści Kod Himmlera. Prowadzenie: Andrzej Flügel.

24 listopada (czwartek)
Świat sonetem scalony
– spotkanie z Krystyną Konecką, sonecistką, poetką z Białegostoku, dziennikarką, reporterką. Moderator: Eugeniusz Kurzawa.
Spotkanie w ramach jubileuszu 55-lecia zielonogórskiego oddziału Związku Literatów Polskich.

27 listopada (niedziela)
Krakowski Salon Poezji w Zielonej Górze.
Literatura na głos Mickiewicza, Słowackiego, Gombrowicza, Eliota, Gałczyńskiego…czyta Mariusz Bonaszewski, popularny aktor teatralny, filmowy, telewizyjny, dubbingowy i radiowy.
godz. 12.00, sala kameralna Filharmonii Zielonogórskiej. Obowiązują bezpłatne wejściówki, dostępne w Informacji katalogowej WiMBP (parter).

30 listopada (środa)
Spotkanie autorskie z Marcinem Mellerem i promocja książki "Sprzedawca arbuzów"
godz. 18.00, Sala Dębowa

11 grudnia (niedziela)
Krakowski Salon Poezji w Zielonej Górze
.
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska…czyta Magdalena Zawadzka, aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Po prezentacji poezji rozmowa o książkach M. Zawadzkiej Taka jestem i już! oraz Gustaw i ja.
godz. 12.00, Sala Dębowa Biblioteki Norwida w Zielonej Górze. Obowiązują bezpłatne wejściówki, dostępne w Informacji katalogowej WiMBP (parter)